banner2

Son dakika: Çin Rusya zirvesinden ilk açıklama geldi! Ukrayna ile barış olacak mı?

Son dakika haberleri... Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile yaptığı görüşmede, "Çin'in, Ukrayna'daki sorunun çözümüne ilişkin önerilerini dikkatle inceledim. Çin'in önerilerini ele alacağız" ifadesini kullandı.

Dünya 20.03.2023, 18:05 20.03.2023, 18:19
Abone ol
Son dakika: Çin Rusya zirvesinden ilk açıklama geldi! Ukrayna ile barış olacak mı?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Çinli mevkidaşı Xi Jinping arasındaki gayri resmi görüşme Kremlin'de başladı.

Görüşme öncesi selamlaşan liderlerin görüşmesi bire bir formatta gerçekleştirilecek. Ardından liderler akşam yemeğinde görüşmelerini sürdürecek.

RUSYA'NIN MÜZAKEREYE AÇIK OLDUĞUNU VURGULADI

Görüşmenin basına açık kısmında konuşan Putin, Çin'in Ukrayna'da çözüm için sunduğu barış planını dikkatli bir şekilde incelediğini ve Xi'yle bunu istişare edeceklerini belirterek Rusya'nın müzakerelere açık olduğunu bir kez daha vurguladı.

Putin, "Ukrayna'daki akut krizin çözümüne yönelik önerilerinizi dikkatlice inceledik. Elbette bu konuyu istişare etme imkanımız olacak. Biz, müzakere sürecine her zaman açığız. Kesinlikle saygı duyduğumuz inisiyatifleriniz de dahil tüm bu konuları mutlaka ele alacağız" dedi.

10 YIL ÖNCE İLK ZİYARET GERÇEKLEŞMİŞTİ

Rusya lideri, Çin'in adalet ve uluslararası hukukun temel hükümlerine uyulması ilkelerini esas aldığını bildiklerinin altını çizdi.

Tam 10 yıl önce Çin lideri Rusya'ya ilk ziyaretini gerçekleştirdiğinde Xi'yle bir araya geldiklerini anımsatarak bunun sembolik önem taşıdığını belirten Putin, bu süre zarfında ilişkilerin geliştirilmesinde önemli adımlar attıklarını ifade etti.

Putin, Rusya ile Çin'in birçok ortak görevi ve amacı bulunduğunu söyleyerek bizzat Xi ile Rusya'nın Çinli dostlarının ikili ilişkileri geliştirmeye büyük önem verdiğini söyledi.

RUSYA ÇİN'E İMRENİYOR

Çin'in son yıllarda kalkınma açısından devasa bir atılım yaptığına dikkat çeken ve bunun tüm dünyada ilgi uyandırdığını söyleyen Putin, Rusya'nın bile Çin'e biraz imrendiğini belirtti.

Öte yandan Çin lideri Xi, "Rusya, Putin'in liderliğinde refah yolunda büyük gelişme gösterdi. Rusya halkının gelecek yılki seçimde Putin'i destekleyeceğinden eminim" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!