banner2

Son dakika: Beyaz Saray'dan savaş çıkartacak iddia! Kuzey Kore Rusya'ya... 

Son dakika haberleri... Beyaz Saray, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşı derinleştirecek ve diğer ülkelere sıçratabilecek bir iddia ortaya attı. ABD, Kuzey Kore'nin gizlice önemli miktarda topçu mermisini Rusya'ya gönderdiğini açıkladı.

Dünya 02.11.2022, 17:15 02.11.2022, 17:54
Abone ol
Son dakika: Beyaz Saray'dan savaş çıkartacak iddia! Kuzey Kore Rusya'ya... 

Son dakika haberleri... Rusya ile Ukrayna savaşında tansiyon tekrar yükselmeye başlamışken, Beyaz Saray'dan Rusya'ya yönelik yeni bir iddia ortay atıldı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby, Zoom üzerinden brifing verdi.

SEVKİYAT GİZLİCE GERÇEKLEŞTİRİLİYOR

Kuzey Kore'nin Rusya-Ukrayna savaşının başından bu yana Rusya'ya destek verdiği iddialarını yalanladığına işaret eden Kirby, "Ancak bizim istihbaratımız gösteriyor ki Kuzey Kore Rusya'ya Ukrayna savaşında el altından önemli miktarda topçu mermisi veriyor." ifadesini kullandı.

Kirby, Rusya'nın mühimmatların sevkiyatlarını yaptıkları gemilere Orta Doğu ya da Kuzey Afrika'ya gönderiliyormuş süsü verdiğini belirterek, bu konunun uluslararası yaptırımlar dahilinde değerlendirileceğini belirtti.

ABD'nin Ukrayna'ya yönelik savunma yardımları vermeye devam edeceğinin altını çizen Kirby, "Kuzey Kore'nin sağladığı yardımlar, savaşın akışını değiştirmez." yorumunda bulundu.

KUZEY KORE'NİN YENİ FÜZE DENEMELERİ

Kirby, açıklamasında Kuzey Kore'nin yaptığı füze denemelerine de değinerek, şu anda ABD anakarasına ya da ABD askerlerinin bulundukları bölgelere bir tehdit olmadığını söyledi.

Bu konuda ABD'nin ortaklarıyla temas halinde olduğunu belirten Kirby, ABD'nin Japonya ve Güney Kore'yi savunma taahhüdünü yineledi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!