banner2

Şi Jinping 3. döneme hazırlanıyor: Çin Komünist Parti Kongresi yarın toplanacak

İktidardaki Çin Komünist Partisi'nin 16 Ekim'de yapacağı kongrede Devlet Başkanı Şi Jinping'in üçüncü dönem için yeniden başkanlığa getirilmesi bekleniyor. Son kırk yılın en önemli kongresi olarak görülen kongrede hangi kararlar alınacak?

Dünya 15.10.2022, 18:08 15.10.2022, 19:37
Abone ol
Şi Jinping 3. döneme hazırlanıyor: Çin Komünist Parti Kongresi yarın toplanacak

Son kırk yılın en önemli kongresi olarak görülen Çin Komünist Parti Kongresi'nde Çin'in üst düzey lideri Şi Jinping'in parti başkanı ve ordunun başkomutanı olarak yeniden görev alması bekleniyor. Yarın başlayacak kongre, yaklaşık 6 gün boyunca devam edecek. 

5 YILLIK SİYASİ DÖNGÜNÜN EN ÖNEMLİ TOPLANTISI

Her yıl sonbahar aylarında düzenlenen kongre, Çin Komünist Partisi'nin beş yıllık siyasi döngüsünün en önemli toplantısıdır. Parti lideri de dahil olmak üzere yeni terfileri ve önemli atamalar duyurulur, partinin ilerlemesine ilişkin değerlendirmeler yapılır ve bir sonraki döngünün yönü belirlenir.

EN YÜKSEK YÖNETİM ORGANI 

Parti kongresi, ülkenin anayasasına göre Çin Komünist Partisi'nin "en yüksek yönetim organıdır". Her beş yılda bir toplanan kongre, ülkenin her köşesinden yaklaşık 2.300 parti üyesinin yer aldığı bir delegasyondan oluşur.

KONGREYE KİMLER KATILIYOR?

Kongreye yaklaşık 2.300 üst düzey parti üyesi, görünüşte Çin'deki on milyon parti üyesini temsil eden Pekin'deki Büyük Halk Salonu'nda toplanıyor. Kongreye 200'ü elit merkez komitesinin oy hakkına sahip üyesi ve 170 yedek üyesi katılır.  Bu komite, en güçlü yedi tanesi politbüro daimi komitesine (PSC) atanan 25 üyeli politbüroyu seçmekten sorumludur.

KONGREDE NELER OLACAK?

Parti kongresi yeni politikalar belirlemeyecek fakat Çin'in geleceğine yön verecek. Analistler kongrenin ekonomik reformun yönü hakkında rehberlik sunacağını belirtiyor. Sıkı sınır kontrolleri dahil olmak üzere "sıfır COVID" politikasının daha ne kadar daha yürürlükte kalabileceğine dair ipuçları alınması bekleniyor.

YENİ LİDER SEÇİLECEK Mİ?

Kongrede yaklaşık 200 tam üye ve 180 yedek üyeden oluşan yeni bir Merkez Komitesi seçilecek. Bunlar ülkedeki il başkanları, önemli devlet işletmeleri ve bakanlıklar olmak üzere ülkenin en üst düzey yetkilileri olacak. Parti kongresi sona erdikten kısa bir süre sonra, Merkez Komitesi bir Politbüro (en üstteki 20-25 yetkili), bir Politbüro Daimi Komitesi (ilk yedi ila dokuz lider) ve bir genel sekreter (patron) seçmek için ilk plenumunu yapacak.

'MAO'DAN BU YANA EN GÜÇLÜ LİDER'

Çin'de genel normlar doğrultusunda liderin iki beş yıllık görevden sonra istifa etmesi ve görevin daha genç bir yöneticiye bırakılması beklenir. Fakat Şi Jining'in koltuğunu devretmesi beklenmiyor. 2012'de göreve gelen ve gücünü pekiştiren Jinping, siyasi rakiplerini ortadan kaldırdı. Jinpin'in Mao  Zedong döneminden bu yana en güçlü Çinli lider olduğu düşünülüyor. 

Şi Jinping halihazırda Genel Sekreter olarak Çin Komünist Partisi'nin başkanı, Başkan olarak Çin hükümetinin lideri ve Çin Merkez Askeri Komisyonu Başkanı olarak da ülkenin silahlı kuvvetlerinin komutanı olarak görev yapıyor. Şi, aynı zamanda 'Üstün' veya 'Yüce' lider olarak tanımlanıyor.

TAYVAN'IN İLHAKI BEKLENİYOR

Üçüncü dönem de iktidarda kalırsa Şi Jinping'in Çin'i Batı'ya daha az bağımlı hale getirmesi, Çin'in yurtdışındaki nüfuzunu artırması ve Tayvan'ın olası ilhakı için çalışması bekleniyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!