Yandex Metrica

İran'ın İsrail'e saldırısı eli kulağında: ABD medyası tarih verdi

İran'ın İsrail'e saldırısı eli kulağında: ABD medyası tarih verdi

ABD medyası İran'ın, 1 Nisan'da Suriye'deki büyükelçilik yerleşkesindeki konsolosluk binasını vuran İsrail'e karşı bugün veya en geç yarına kadar karşılık vermeye hazırlandığı duyurdu. Wall Street Journal (WSJ) ve Bloomberg, istihbarat kaynaklarına dayanarak, İran'ın İsrail'e yarın akşama kadar misilleme yapacağını yazdı.

Dünya

23.04.2024, 21:07

ABD medyası İran'ın, 1 Nisan'da Suriye'deki büyükelçilik yerleşkesindeki konsolosluk binasını vuran İsrail'e karşı bugün veya en geç yarına kadar karşılık vermeye hazırlandığı duyurdu. Wall Street Journal (WSJ) ve Bloomberg, istihbarat kaynaklarına dayanarak, İran'ın İsrail'e yarın akşama kadar misilleme yapacağını yazdı.

Wall Street Journal, istihbarat kaynaklarına dayandırdığı haberinde İran'ın İsrail'e direkt olarka karşılık vermeyi planladığını kaydetti. Konuyla ilgili bilgi veren bir ABD'li yetkili, İran'ın İsrail topraklarına saldıracağını öngördüğünü ve bunu bir iki gün içinde gerçekleştireceğini söyledi. İran'da hazırlanna bir planın Ayetullah Ali Hamaney'in önüne geldiği ve onay beklediği öne sürüldü. Planda Hayfa Havalimanı ile Dimona'daki nükleer tesis de dahil İsrail'deki hedeflerin orta menzilli füzelerle vurulması var. Fakat bir başla görüşe göre İran, İsrail topraklarını doğrudan hedef almayacak. İşgal altında tutulan Golan topraklarının vurulması veya Arap dünyasındaki İsrail'e ait diplomatik binaların hedef alınması da seçenekler arasında yer alıyor.

Bloomberg de haberinde İran'ın İsrail'e yönelik saldırılarına 48 saat içinde başlayacağını duyurdu. Saldırı planlarının İran yönetimi tarafından henüz onaylanmadığına dikkat çekilen haberde ABD'nin İsrail'in savunması için hazırlıklar yaptığı ve ek askeri varlıklarını bölgeye aktardığı kaydedildi.

Uzmanlara göre İran'ın İsrail'e yönelik olası saldırılarda füze ve insansız hava araçlarını kullanacağı belirtiliyor. uzmanlar ayrıca İran'ın, "sınırlarından 2 bin kilometre uzaktaki hedefleri vurabilecek önemli bir balistik ve seyir füzesi envanterine sahip olduğuna" işaret ediyor.

İngiltere Başbakanı Sunak Gazze'ye destek gösterini hazmedemedi: 'Bir grup azınlık eğitimi etkiliyor' İngiltere Başbakanı Sunak Gazze'ye destek gösterini hazmedemedi: 'Bir grup azınlık... Haberi Görüntüle

GUTERRES İTİDAL ÇAĞRISI YAPTI

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'in, İran'ın 1 Nisan'da Suriye'deki büyükelçilik yerleşkesindeki konsolosluk binasını vuran İsrail'e karşı bugün veya en geç yarına kadar karşılık vermeye hazırlandığına ilişkin haberleri yakından takip ettiği, itidal çağrısında bulunduğu bildirildi. BM Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Guterres'in gelişmeleri yakından takip ettiğini ve daha fazla gerginliğin artmasından büyük endişe duyduğunu kaydeden Dujarric, bölgedeki tarafların askeri planlamalarıyla ilgili bilgi sahibi olmadıklarını ifade etti. Dujarric, Guterres'in hem kamuya açık mesajlarında hem de özel görüşmelerinde aynı mesajı verdiğini belirterek, "Genel Sekreter, gerginliğin azaltılması ve itidal çağrısında bulunuyor." vurgusunu yaptı.

Almanlar Elon Musk'a baş kaldırdı: Yüzlerce protestocu fabrika binasını bastı Almanlar Elon Musk'a baş kaldırdı: Yüzlerce protestocu fabrika binasını bastı Haberi Görüntüle

İSRAİL'İN ŞAM'DAKİ SALDIRISI

İsrail, Şam'da İran'ın konsolosluk binasına 1 Nisan'da hava saldırısı düzenlemiş, saldırıda İran Devrim Muhafızları Ordusundan 2'si general rütbesinde 7 kişi ile 6 Suriye vatandaşı hayatını kaybetmişti. İran'ın saldırıya karşı o tarihten bu yana misilleme yapması bekleniyor. İran tarafından yapılan açıklamalarda saldırıdan ABD'nin de sorumlu olduğu belirtilmişti. 

ABD ise ister sivil öldürsün ister asker İsrail'e koşulsuz destek vermeye devam ediyor. Dün İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant ile görüşen ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, İran'ın saldırı tehdidine karşı ABD'nin tam desteğini iletmişti. İran Dışişleri bakanı Hüzeyin Emir Abdullahiyan ise dün Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiş ve İsrail saldırganlığına karşı verilecek cevabın meşru müdafaa olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtmişti.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

İdris Kartal

TRHaber.com - Dünya


Loading