banner2

Savaşın 1. yıl dönümünde Putin'e büyük darbe! Ukrayna işgalinin beyni öldürüldü

Rusya'nın Ukrayna'yı işgal girişiminde 1. yılın dolmasına birkaç gün kalmışken cepheden Putin'in moralini bozacak bir ölüm haberi geldi. Putin'in en güvendiği istihbaratçılarından olan ve ordunun beyin kısmında görev alan Viktor Fursov'un öldürüldüğü bildirildi.

Dünya 19.02.2023, 13:02 19.02.2023, 13:49
Abone ol
Savaşın 1. yıl dönümünde Putin'e büyük darbe! Ukrayna işgalinin beyni öldürüldü

24 Şubat 2022'de Rusya'nın Ukrayna'yı işgal girişimini başlatmasından bu yana binlerce insan cephelerde hayatını kaybetti. Savaşın ilk günlerinde ilerleme kaydeden Rusya, Ukrayna'nın kendini toparlaması ile adım geri çekilmeye başladı. 

UKRAYNALILAR PUSU KURDU 

Rus işgalciler Siversky Donets Nehri'ni kurdukları köprülerle geçip Lysychansk şehrini kuşatmayı hedefliyordu. Bilohorivka köyü çevresinde köprüler kurulurken, Rus birlikleri Ukraynalıların hazırladığı pusudan habersizdi.

Uzun menzilli çoklu roketatar sistemi HIMARS'ın Ukrayna'ya ulaşması önce Rus işgalcilerin ilerleyişini durdurdu, ardından karşı taarruz gerçekleşti. Ağustos sonunda harekete geçen Ukrayna birlikleri, önce ülkenin en büyük ikinci şehri Harkov çevresini birkaç günde tekrar kontrol altına aldı.

EN BÜYÜK FÜZE SALDIRISI GERÇEKLEŞTİ 

Putin'in emri ile başlayan işgalde en az 100 bin Rus askerinin hayatını kaybettiği bildirildi. Diğer yandan savaşın 1. yılına kısa bir süre kala Putin en büyük füze saldırısı için talimat verdi. 

Talimat sonrası aporizhzhia'yı hedef alan Rus kuvvetler şimdiye kadarki en büyük füze saldırısını yaptı.

ORDUNUN BEYNİ UKRAYNA'DA ÖLDÜRÜLDÜ 

Saldırı sonrası ise Putin'in en güvendiği askerlerinden birinin ölüm haberi geldi. Putin'in en güvendiği istihbaratçılarından olan ve ordunun beyin kısmında görev alan Viktor Fursov Ukrayna'da girdiği çatışmada öldürüldü. Putin'in geçtiğimiz yıl yaptığı yeni yıl konuşmasında hemen arkasında yer alan Fursov, devlet başkanından bir de madalya almıştı.

Rusya'dan ise henüz bir açıklama gelmedi. Fursov'un cenaze töreninin ilerleyen günlerde yapılması bekleniyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!