banner2

Rusya-Ukrayna arasında 15 maddelik barış planı iddiası! Türkiye detayına dikkat!

İngiliz Financial Times Gazetesi, Rusya ile Ukrayna arasında 15 maddelik geçici bir barış planı olduğunu iddia etti. 15 maddelik barış planında 'Ukrayna'yı Türkiye dahil 3 ülke koruyacak' detayı dikkat çekti.

Dünya 17.03.2022, 10:55 17.03.2022, 15:44
Abone ol
Rusya-Ukrayna arasında 15 maddelik barış planı iddiası! Türkiye detayına dikkat!

Rusya-Ukrayna savaşında 22'inci güne girilirken çatışmalar devam ediyor. Binlerce sivil ve asker hayatını kaybetti. Savaş ne zaman bitecek, ateşkes ne zaman sağlanacak? Tüm dünya bu sorulara yanıt ararken İngiliz Financial Times Gazetesi'den flaş bir iddia ortaya atıldı.

15 MADDELİK BARIŞ PLANI İDDİASI

İngiliz Financial Times Gazetesi, Rusya ile Ukrayna arasında 15 maddelik geçici bir barış planı olduğunu iddia etti. Bu maddelere göre, ateşkes sağlanacak, Ukrayna tarafsızlığını ilan edecek ve silahlı kuvvetlerinin sınırlandırılmasını kabul edecek. Ardından, Rusya, Ukrayna'dan çekilecek. Financial Times, ayrıca tarafların 15 maddelik geçici bir barış planında önemli ilerleme kaydettiğini iddia etti ve haberini müzakerelerle bağlantılı 3 kişiye dayandırdı.

TÜRKİYE DETAYI

Bununla birlikte, geçiçi barış planına göre Ukrayna, NATO'ya katılma hedefinden vazgeçecek, yabancı ülkelerin askeri üslerine veya silahlarına ev sahipliği yapmayacağı garantisi de verecek. Bunun karşılığında Ukrayna; ABD, İngiltere ve Türkiye gibi müttefiklerden koruma sağlayacak.

15 MADDELİK TASLAK PAZARTESİ GÜNÜ MÜZAKERE EDİLECEK

Sözü geçen 15 maddelik taslağın ilk olarak Pazartesi günü müzakere edildiği de gelen haberler arasında bulunuyor.

KIRIM VE DONBAS KONUSU

Diğer taraftan, Batı ülkelerinin vereceği güvenlik garantileri konusunda, Kırım ve Donbas bölgesinin statüsünün uzlaşma konusunda engel çıkarabileceği belirtiliyor.

UKRAYNA'NIN ŞARTI VAR

Ukrayna tarafı ise anlaşma için öncelikli olarak Rus askerlerinin çekilmesini de şart koşuyor. Ukrayna tarafı, Rusya'nın samimiyeti konusunda endişeli. ukraynalı yetkililer, Rusya'nın cepheye mühimmat ve asker sevikayatı yapabilmek için zaman kazanmaya çalıştığından endişe ediyor.

KREMLİN SÖZCÜSÜ PESKOV'DAN AÇIKLAMA

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya heyetinin Ukrayne ile yapılan görüşmelerde büyük çaba gösterdiğini belirterek, "Heyetimiz muazzam bir çaba sarf ediyor ve daha hazırlıklı olduğun gösteriyor. Bir belge üzerinde anlaşmak, tüm parametrelerine uymak ve uygulamak, şu anda olanları çok hızlı bir şekilde durdurabilir" açıklamasını yaptı.

Diğer taraftan FT'nin 15 maddelik barış planı iddası hakkkında da yorum yapan Peskov,  "Bu doğru değil, doğru olan bazı kısımlar var ama genel olarak yanlış. Müzakerelerde bir İlerleme olduğunda Kremlin'in bunu açıklayacaktır. Diğer sorularınızı Financial Times'a yöneltin" dedi.

Financial times ta çıkan barış planı iddiası kremlin'e de soruldu. kremlin, "herhangi bir anlaşmayı açıklamak için erken" değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!