Ruslar Çernobil'in en tehlikeli bölgesine siper kazdı: Bunu sadece katil devlet yapar

Rus kuvvetleri Çernobil'in en tehlikeli radyoaktif bölgesinde siper kazdı. Ukrayna ordusu, sosyal medyadan görüntüleri yayınladı. Yapılan açıklamada "Yalnızca katil bir devlet bunu yapabilir" ifadelerine yer verildi.

Dünya 07.04.2022, 12:57 07.04.2022, 15:57
Abone ol
Ruslar Çernobil'in en tehlikeli bölgesine siper kazdı: Bunu sadece katil devlet yapar

Putin'in 24 Şubat sabahı verdiği emirle Rus birlikleri Ukrayna'ya askeri operasyon başlattı. İki ülke arasında diplomasi trafiğinde duraklama dönemine girilse de silahlar susmuyor ve insanlar can vermeye devam ediyor.

BUÇA'DA SİVİL KATLİAM

Özellikle Buça'da sivil katliam tüm dünyayı ayağa kaldırdı. Ukrayna cephesi ''Bu bir soykırımdır'' ifadesi kullanırken Ruslar kan donduran görüntüler için ''sahte'' savunmasında bulunduç. Avrupalı liderler ise Putin'in savaş suçu işlediğini ve yargılanması görüşünde birleşti. 

DRONE GÖRÜNTÜLERİ PAYLAŞILDI

Öte yandan Ukrayna ordusu, tarihin en kötü nükleer felaketini yaşayan Çernobil Hariç Tutma Bölgesi'nin en kirli bölümü olan Kızıl Orman'da Rus birliklerinin kazdığı siperleri ortaya çıkaran drone görüntülerini paylaştı. Kızıl Orman adını, dünyanın en kötü nükleer felaketi olan 1986 Çernobil'deki patlamadan kaynaklanan radyasyonu emdikten sonra düzinelerce kilometrekare çam ağacının kırmızıya dönmesiyle aldı.

"KATİL BİR DEVLET YAPABİLİR"

Ukrayna ordusunun sosyal medya hesabı Twitter'dan paylaştığı videonun Rusya’nın savaş suçlarına dair bir kanıt niteliğinde olduğu belirtti. Yapılan paylaşımda şu ifadelere yer verildi; "Rus komutanlığı, askerlerine Mart 2022'de radyoaktif Kızıl Orman'daki Çernobil nükleer santralinin yakınında tahkimatlar kazmalarını emretti. İnsan yaşamı, hatta kendi askerlerinin hayatını bile ihmal etmek, yalnızca katil bir devletin yapabileceği bir şeydir" 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!