banner2

Putin'den son dakika açıklaması: Erdoğan güçlü bir lider, güvenilir bir partner

Rusya'nın gerçekleştirdiği nükleer tatbikatın gerginliği sürerken Vladimir Putin'den dikkat çekici bir çıkış geldi. Rus lider, ""Nükleer silah var olduğu sürece onu her zaman kullanma tehlikesi var" dedi. Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a da övgüler yağdırarak "Erdoğan güçlü bir lider, güvenilir bir partner ifadelerini kullandı.

Dünya 27.10.2022, 19:01 27.10.2022, 21:31
Abone ol
Putin'den son dakika açıklaması: Erdoğan güçlü bir lider, güvenilir bir partner

Ukrayna'daki kanlı savaş devam ederken Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den dikkat çeken bir açıklama geldi. Valday Kulübü tarafından düzenlenen toplantının genel oturumunda dünya gündemine ilişkin değerlendirmeler yapan Putin, Türkiye ve Cumhurbaşkarnı Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili övgü dolu sözler sarf etti.

ERDOĞAN SÖZLERİ

"Cumhurbaşkanı Erdoğan güçlü ve sağlam bir lider. Türk halkı, ekonomisi ve Türkiye'nin çıkarları doğrultusunda hareket ediyor" ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin yapısı hakkında da çarpıcı sözler sarf eden Putin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sık sık hatırlattığı ve Birlemiş Milletler Genel Kurulu'nda da ilan ettiği "Dünya beşten büyüktür" manifestosuna destek vererek "BM Güvenlik Konseyi'nin yapısının küresel çeşitliliği yansıtacak şekilde değiştirilmesini değerlendirmek gerekir" dedi.

NÜKLEER TATBİKATLA İLGİLİ KREMLİN'DEN AÇIKLAMA

Kremlin Sarayı'ndan yapılan açıklamada, Putin'in, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen nükleer silah tatbikatını çevrimiçi izlediği belirtildi. Açıklamada, "Plesetks uzay üssünden 'Yars' kıtalararası balistik füze ve Barents Denizi'nden 'Sineva' balistik füze Kamçatka'daki Kura poligonuna fırlatıldı. Tatbikatta, havadan seyir füzelerini fırlatan 'Tu-95MS' tipi uzun menzilli uçakları da yer aldı." ifadelerine yer verildi.
Tatbikat kapsamında, askeri yönetim ve operasyon personelinin hazırlık düzeyinin denetlendiği kaydedilen açıklamada, "Stratejik caydırıcı güçlerin tatbikatının hedeflerine başarıyla ulaşıldı. Tüm füzeler, özelliklerini kanıtlayarak belirlenen hedeflere ulaştı." denildi. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nun, Putin'e tatbikatla ilgili bilgi verdiği kaydedildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın nükleer silah denemesi yapacağı konusunda Washington'u bilgilendirdiğini bugün açıklamıştı. Bakanlık Sözcüsü Ned Price da "Bu, Rusya'nın gerçekleştirdiği rutin bir tatbikat. Rusya, sebepsiz saldırganca bir şekilde nükleer tehditlerde bulunurken bizi bilgilendirerek sürpriz faktörünü ortadan kaldırıyor ve yanlış hesaplama risklerini en aza indiriyor." ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!