banner2

Münbiç'te PKK isyanı: İstemiyoruz

Suriye Kabileler ve Aşiretler Meclisi, PKK/YPG'ye karşı ayaklanan halka destek vererek "Kandil çetelerini topraklarınızdan çıkarın" çağrısında bulundu.

Dünya 02.06.2021, 14:17 02.06.2021, 16:32
Abone ol
Münbiç'te PKK isyanı: İstemiyoruz

Suriye Kabileler ve Aşiretler Meclisi (SKAM), Münbiç ilçesinde teröristlerin sivilleri 'zorunlu askerlik' adı altında zorla silahlı kadrosuna katma uygulamasına karşı çıkan bölge halkının ayaklanmasına destek verdi.

SKAM'dan yapılan yazılı açıklamada, "Münbiç'teki olayları endişe ile takip ediyoruz. Münbiç halkının haklı ayaklanmasını bütün imkanlarımızla destekliyoruz. YPG/PKK, ulusal olmayan ve bölücü projelere hizmet eden bir terör grubudur" ifadeleri kullanıldı. Açıklamada ayrıca, Münbiç halkına teröristlerden kurtarılması için Suriye Milli Ordusu'na (SMO) destek vermesi çağrısı yapıldı.

Gayyar Aşireti reisi Suphi El Katof, Cezire, Mansura, Rakka, Tabka ve diğer yerleşimlerindeki aşiretlerin Münbiç halkına destek vermesi gerektiğini söyledi. El Katof, "Bugün sizin gününüzdür, bir zafer günüdür. Münbiç halkı tarih yazıyor. Kandil çeteleri size ne ettiyse siz de onlara karşılık verin. Topraklarınızdan koparın, çıkarın" diye konuştu. El Katof, YPG/PKK'lı teröristlere karşı ayaklanan bütün aşiret mensuplarını 'tarihin altın harflerle yazacağını' söyledi.

PKK HALKA ATEŞ AÇTI 

Nüfusunun yüzde 99'u Arap olan Münbiç'in ilçe merkezi ve çevre mahallelerdeki yüzlerce sivil, kız ve erkek çocuklarını silahlı kadrosuna katma gerekçesiyle zor kullanarak alıkoyan örgütü protesto etmek için dün bir araya gelmişti.

YPG/PKK'lı teröristlerin, protesto düzenleyen halka ateş açmasıyla iki günde en az 8 sivil öldü, 27 sivil yaralandı. Olayların ardından ilçe merkezindeki öfkeli kalabalık, Halep Yolu üzerinde YPG/PKK'nın kontrol noktasını ele geçirerek ateşe vermiş, dün gün içinde de kepenk kapatarak örgüte tepki göstermişti. Terör örgütü, sivillerin dalga dalga yayılan tepkileri önlemek için gece yarısı itibarıyla 48 saatliğine 'sokağa çıkma yasağı' getirmişti. Münbiç merkezinde ve kırsal bölgelerinde gösteriler, örgütün müdahalesine rağmen sürüyor.

Terör örgütü YPG/PKK, 1990-2003 yıllarında doğan kız ve erkekleri, bir yıl civarında sürelerle sözde 'zorunlu askerlik' adı altında silahlı kadrosuna katmak üzere alıkoyuyor. Terör örgütü, işgalindeki Münbiç, Aynularab, Kamışlı, Malikiyye, Dirbasiye, Haseke, Rakka ve Deyrizor bölgelerinde Arap çocukları ve gençleri bu şekilde zorla kadrolarına katıyor.


HİÇBİR SÖZ TUTULMADI

Halep'in Münbiç ilçesi, Ağustos 2016'dan bu yana YPG/PKK'nın işgalinde bulunuyor. ABD, ilçenin DEAŞ'tan temizlenmesinin ardından YPG/PKK'lıların Münbiç'i terk edeceği sözünü vermişti.

Washington yönetimi taahhüdünü yerine getirmezken, Türkiye ve ABD, Haziran 2018'de Münbiç yol haritasında uzlaşmıştı ancak ABD'nin oyalamaları nedeniyle yol haritası tamamlanamadı.

Rusya da Ekim 2019'da Türkiye ile Barış Pınarı Harekâtı sırasında vardığı mutabakatla terör örgütünü Münbiç'ten çıkarmayı taahhüt etmişti. Ancak ilçede işgalini sürdüren YPG/PKK, yuvalandığı mevzilerden Suriye Milli Ordusu cephe hatlarına sızma girişimlerini, sivil yerleşimlere top ve roket saldırılarını sürdürüyor. ANKARA

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!