İsrail'den skandal Ebu Akile kararı! Ceza soruşturması açılmayacak

11 Mayıs'ta işgal altındaki Batı Şeria'nın Cenin kentinde İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu Al Jazeera televizyonunun Filistinli kadın muhabiri Şirin Ebu Akile şehit edilmişti. İsrail ordusu Akile'nin ölümünde "suç şüphesi bulunmadığı" iddiasıyla ceza soruşturması başlatmayacağı bildirildi.

Dünya 19.05.2022, 15:59 19.05.2022, 16:49
Abone ol
İsrail'den skandal Ebu Akile kararı! Ceza soruşturması açılmayacak

Haaretz gazetesinde yer alan habere göre, İsrail ordusuna bağlı Ordu Polisi Ceza Soruşturması Birimi, Ebu Akile'nin öldürülmesine ilişkin ceza soruşturması açmayı planlamıyor.

AKİLE'NİN GÖZALTI OPERASYONU SIRASINDA VURULDUĞU BELİRTİLDİ

Haberde, Ebu Akile'nin Cenin yakınlarındaki Burkin beldesindeki bir gözaltı operasyonu sırasında vurulduğu belirtilirken, burada İsrail ordusuna bağlı "Duvdevan" isimli komando birliklerinin görev yaptığı bilgisi paylaşıldı.

İsrail ordusundan Albay Meni Liberty'nin olaya ilişkin yürüttüğü soruşturmaya göre, İsrailli komandoların Ebu Akile'nin bulunduğu bölgeye 6 el ateş ettikleri tespit edildi.

Soruşturmaya göre, Ebu Akile'nin vurulduğu noktaya yaklaşık 190 metre mesafede bulunan bir cipteki komando, gazetecilerin durduğu bölümden gelen ateşe karşılık verdi.

İSRAİL ASKERİNİN GAZETECİYİ GÖRMEDİĞİNDEN SUÇ ŞÜPHESİ BULUNMADIĞI İÇİN...

Haberde, Ebu Akile'nin bu sırada İsrail askerlerince vurulmuş olmasından endişe edildiği bilgisi yer aldı.

İsrail Ordusu Askeri Savcısı Yifat Tomer-Yerushalmi, İsrail askerlerinin yakınlardaki silahlı kişileri hedef aldığı, gazeteciyi görmediği ve "suç şüphesi bulunmadığı" için ceza soruşturması açmadı.

'KURŞUNUN KAYNAĞININ TESPİT EDİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL'

Haberde, soruşturma açılmasıyla potansiyel şüpheli askerlerin askeri bir operasyon sırasındaki eylemlerinin sorgulanmasının, İsrail ordusu ve kamuoyunda tepkiyle karşılanacak olmasının ordunun kovuşturmadan çekinme nedenlerinden biri olabileceğine dikkati çekildi.

Filistin yönetiminin, İsrail'in Ebu Akile'nin otopsisine katılmasına izin vermediğine ve gazetecinin vücudundan çıkan mermiyi teslim etmediğine işaret edilerek, İsrail ordusunun kurşunun "kaynağının tespit edilmesinin mümkün olmadığı" açıklaması yaptığı anımsatıldı.

'SİYASET VE İMAJ GERÇEK VE ADALETTEN DAHA DEĞERLİ GİBİ GÖRÜNÜYOR'

İsrail ordusunun, Filistinli gazetecinin ölümüne ilişkin ceza soruşturması açmamasının ABD yönetiminin eleştirisine yol açacağı değerlendirildi.

İsrailli sivil toplum örgütü "Yesh Din", konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, "Ordu, yargı mekanizması, artık soruşturma görüntüsü verme derdine bile girmiyor. Şikayetlerin yüzde 80'i herhangi bir ceza soruşturmasına tabi tutulmuyor. Siyaset ve imaj, gerçek ve adaletten daha değerli gibi görünüyor. Bu kadar ciddi bir dosyada bile ordunun kendisini soruşturması adil ve etkili bir soruşturmaya yetersiz ya da isteksiz olduğunu kanıtlıyor." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!