banner2

Hollanda'da tehlike dolu anlar! Polis çiftçilere ateş açtı!

Hollanda'da ineklerin telef edilmesi kararına karşı çiftçiler sokaklara döküldü. Hollanda polisi, protesto düzenleyen çiftçilere ateş açtı. Söz konusu karar nedeniyle 15 binden fazla çiftçinin işsiz kalacağı tahmin ediliyor.

Dünya 06.07.2022, 15:13 06.07.2022, 16:18
Abone ol

Hollanda hükümeti, Davos İklim Zirvesi'ndeki görüşmeler üzerine nitrojen ve azot salınımı azaltmak amacıyla inek çiftliklerinin kapatılması ve ineklerin telef edilmesi kararını aldı. Hükümetin bu kararı neticesinde öfkelenen çiftçiler sokaklara döküldü. 15 binden fazla çiftçinin işsiz kalmasına ve süt ürünlerinin yüzde 50 oranında azalmasına sebep olacak karara karşı protesto düzenleyen çiftçilere polis gerçek mermilerle ateş açtı. 

RAFLAR BOŞ KALDI

Parlamento’nun önüne inek getiren çiftçiler, daha sonra yolları ve gıda dağıtım merkezlerin ablukaya aldı. Araç giriş-çıkışı yapılamayan haller sebebiyle süpermarket rafları boş kaldı.

Hollandalı çiftçiler, “Doğayı kirletmiyoruz. Biz atık değil, gıda üretiyoruz. Zenginler doğaya bizden çok zarar veriyor. Biz olmazsak yiyecek de olmaz, raflar boş kalır” dedi ve protestolarını büyüttü.

İKİ KİŞİ YARALANDI

Traktörlerle otoyolları kapatan Hollandalı çiftçiler, polis şiddetine maruz kaldı.

Göz yaşartıcı gaz, cop ve plastik merminin haricinde Hollanda polisi, çiftçilerin üzerine gerçek mermiyle ateş açtı.

Bu, Hollanda polisinin ilk vakası değil. Bu sene yapılan korona virüs kısıtlamalarını protesto eden gösterilerde Hollanda polisi, göstericilerin üzerine ateş açtı. İki kişi yaralandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!