banner2

Hintli Müslümanlar direnişte! Başörtüsü yasağına karşı duruyorlar

Hindistan'ın Güney Karnataka eyaletinde başörtülü öğrencilere militan Hinduların saldırması sonucu eyalet genelinde başörtüsü yasağına yönelik protesto başlatıldı.

Dünya 09.02.2022, 11:31 09.02.2022, 12:55
Abone ol

Hindistan'ın Güney Karnataka eyaletinde başörtülü bir öğrencinin üniversitesine girmek isterken aşırı sağcı Hindular tarafından saldırıya uğraması sonucu eyalet genelinde başörtü yasağına karşı protestolar başlatıldı. 

MUSKAN KHAN DİRENİŞİN SEMBOLÜ OLDU

Sosyal medyada yayılan görüntülerde Muskan Khan adlı başörtülü öğrencinin bir grup militan Hindu tarafından saldırıya uğradığı, fakat Khan'ın saldırıya rağmen korkmadan tepki gösterdiği kameralara yansımıştı. 

Gündeme oturan bu video sonrasında eyalet genelinde başlayan eylemlerde Muskan Khan adlı öğrenci direnişin sembol ismi haline geldi. 

EYLEM BAŞLATTILAR

Başörtüsü yasağının Hindistan'ın laik anayasasına aykırı olduğunu açıklayan Müslüman eylemciler sloganlar atarak radikal Hindulara tepki gösterdi. 

Öğrenciler, İslam düşmanı radikal Hindulara karşı, Allah'u Ekber diye slogan attılar. 

Diğer yandan Hindular, başörtülü öğrencilere saldırmaya çalışarak gerilim çıkmasına neden oldu. 

BAŞÖRTÜLÜ ÖĞRENCİLER EĞİTİM HAKKINDAN YARARLANAMIYOR

Khan ise Hindistan'ın NDTV kanalına verdiği demeçte, burka giydiği için üniversiteye girmesine izin verilmediğini ifade etti. 

Khan, "Protestocuların yüzde onu kolejdendi ancak geri kalanı yabancıydı" diye konuştu. 

EYLEMLER SEBEBİYLE OKULLAR KAPATILDI

Radikal görüşlü Bharatiya Janata Partisi (BJP) tarafından yönetilen Karnataka hükümeti, eylemler sebebiyle üniversite eğitimlerine 3 gün ara verildiğini duyurdu. 

NARENDRA MODİ DÖNEMİNDE İSLAM DÜŞMANLIĞI ARTTI

Hindistan'da İslam düşmanlığı Başbakan Narendra Modi'nin radikal görüşlere sahip hükümetinin başa gelmesinden sonra oldukça fazla artış gösterdi. 

'BİZ HİÇBİR DİNE KARŞI DEĞİLİZ'

Müslüman öğrencilerin bu süreçte eğitim haklarından mahrum bırakıldığı açıklanırken, Udupi'de Mahatma Gandhi Memorial Koleji'nde okuyan Ayesha isimli bir öğrenci başörtülü olduğu için Kimya sınavına öğretmeni tarafından alınmadığını aktardı. 

Ayesha sözlerine, "Biz hiçbir dine karşı değiliz. Biz kimseyi protesto etmiyoruz. Bu direnişimiz sadece kendi haklarımızı savunmak için yapılıyor" diyerek devam etti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!