banner2

Haiti'de polisler Başbakan Henry'nin evine saldırdı! Molotof kokteyli attılar

Haiti'de polisler Başbakan Henry'nin özel konutuna taşlı ve molotofkokteyli saldırı düzenledi. Ayrıca başkent Port-au-Prince'de silah sesleri duyulduğu ve halkın evlerine kapanmak zorunda kaldığı öğrenildi.

Dünya 27.01.2023, 10:37 27.01.2023, 11:17
Abone ol

Enflasyonun son yılların en yüksek seviyesine ulaştığı Karayip ülkesi Haiti'de, çeteler tarafından son 1 ayda öldürülen 10'dan fazla güvenlik gücü nedeniyle polisler Başbakan Ariel Heny'nin özel konutuna saldırdı.

MOLOTOF KOKTEYLİ ATTILAR

Arjantin'den dönen Başbakan Ariel Henry, polislerin yoğun protestosu nedeniyle bir süre havalimanında mahsur kaldı. Ariel Henry, yoğun güvenlik önlemleri eşliğinde havalimanından özel konutuna götürüldü. Ariel Henry, burada da polislerin taşlı ve molotofkokteyli saldırısına uğradı. Ayrıca başkent Port-au-Prince'de silah sesleri duyulduğu ve halkın evlerine kapanmak zorunda kaldığı öğrenildi.

500'DEN FAZLA KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Hatırlanacağı üzere ülkede silahlı grupların çatışması nedeniyle Nisan 2022'den bu yana 500'den fazla kişi hayatını yitirmişti. 3 bini aşkın kişi evlerini terk etmek zorunda kalmıştı.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Haiti'deki toplumsal huzursuzluk; Temmuz 2021'deki Devlet Başkanı Jovenel Moise suikastı, yine aynı yıl ağustosta meydana gelen ve 2 bin 200'den fazla kişinin ölümüne ve on binlerce evin yıkılmasına yol açan 7,2 büyüklüğündeki deprem, enflasyon, kolera vakaları, adam kaçırma ve şiddetin artmasıyla son bir yılda önemli ölçüde büyüdü.

SON YILLARIN EN BÜYÜK ENFLASYONU

Enflasyonun son yılların en yüksek seviyesine ulaştığı ülkede, nüfusun yüzde 40'ı gıda yardımlarına bağımlıyken kronik hale gelen çete çatışmaları da yüzlerce kişinin ölümüne ve binlercesinin yerinden edilmesine yol açmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!