Yandex Metrica

NATO toplantılarını fırsat biliyor: Zelenski yine silah istedi

NATO toplantılarını fırsat biliyor: Zelenski yine silah istedi

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Harkiv, Odessa, Sumi, Çernigiv, Mıkolayiv, Herson, Dnipro kentlerinin sağlam bir korunma sistemine sahip olmadığını, Rus ordusunun havada avantajlı olduğunu söyledi. "Savunma için en az 7 Patriot ve benzeri hava savunma sistemlerine ihtiyacımız var." diyen Zelenski, Ukrayna'nın imkanlarının ise kısıtlı olduğunu kaydetti.

Dünya

30.04.2024, 00:30

Savunma bakanları düzeyinde çevrim içi yapılan Ukrayna-NATO Konseyi toplantısında konuşan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Rusya'ya karşı topraklarını savunmak için hava savunma sistemleri, uçak ve uzun menzilli füzelere ihtiyaç duyduklarını söyledi.

İstanbul'dan Gazze'ye gidecek Türk gemisine İsrail müdahalesi: 2. Mavi Marmara vakası... İstanbul'dan Gazze'ye gidecek Türk gemisine İsrail müdahalesi: 2. Mavi Marmara... Haberi Görüntüle

"BAZI ŞEHİRLERİMİZ KORUNAKSIZ"

Rusya tarafından Ukrayna'nın çeşitli kentlerine saldırılar düzenlendiğini ifade eden Zelenski, yılbaşından bu yana Ukrayna topraklarına hipersonik füzeler dahil yaklaşık 1200 füze fırlatıldığını ve 1500 insansız hava aracı gönderildiğini aktardı. Bazı şehirlerin korunaksız olduğunu ifade eden Zelenski şunları söyledi:  "Harkiv, Odessa, Sumi, Çernigiv, Mıkolayiv, Herson, Dnipro kentleri Rus teröristlerine karşı sağlam bir korunma sistemine sahip değil. Ben bu konuşma için hazırlanırken, onlar Pivdenniy Limanı'nı vurdu. Birkaç füze, sadece Ukrayna liman altyapısına değil Singapurlu tesislere de isabet etti."

İran'dan İngiltere'ye nota: Büyükelçi Bakanlığa çağırıldı İran'dan İngiltere'ye nota: Büyükelçi Bakanlığa çağırıldı Haberi Görüntüle

"HAVA SAVUNMA SİSTEMLERİNE İHTİYACIMIZ VAR"

Hava savunma sistemlerine ihtiyaçları olduğunu yineleyen Ukrayna Devlet Başkanı istedikleri sistemlerin NATO'da olduğunu söyledi. Zelenski, "Savunma için en az 7 Patriot ve benzeri hava savunma sistemlerine ihtiyacımız var. Bunlar çok sayıda hayat kurtarabilir ve gerçekten durumu değiştirebilir. Bu sistemler sizde (NATO'da) var. Topçular için topların da nihayet cepheye ulaştırılması gerekiyor. Bu bizim uzun menzilli kabiliyetimiz. Ortakların kendi güçlerinden korkmaları çok saçma. Askerlerimizin ellerinde ne kadar fazla uzun menzilli silah olursa barış o kadar yakınlaşır. Cephe hattında şu anda uzun menzilli füzelere ve toplara çok ihtiyaç var. Rusya Hava Kuvvetlerinin üstesinden gelinmesi için yeterli sayıda uçağa ihtiyaç var." dedi.

İsrail'i örnek gösteren Vladimir Zelenski, İran'ın İsrail'e yönelik düzenlediği saldırıların NATO'nun Ortadoğu'daki hava savunmasının etkinliği sayesinde engellendiğini belirtti. NATO'nun Ukrayna'ya desteğinin savaşa çekilmek olarak değerlendirilmemesi gerektiğini söyleyen Zelenski kendilerinin ittifak üyesi olmadığını hatırlattı.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

İdris Kartal

TRHaber.com - Dünya


Loading