banner2

Foreign Policy: Hedefte Erdoğan var! ABD kararını vermeli

Washington merkezli Foreign Policy dergisi Türkiye ile ilgili çarpıcı bir analiz yayımladı. İsveç'in PKK için sığınak olduğunu belirten Foreign Policy, ABD'nin hedefinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın olduğunu belirtti ve 'ABD kararını vermeli' ifadelerine yer verdi.

Dünya 26.01.2023, 13:52 26.01.2023, 15:24
Abone ol
Foreign Policy: Hedefte Erdoğan var! ABD kararını vermeli

İsveç'te düzenlenen İslam düşmanı ve ırkçı saldırılarının ardından dünyanın gözü Türkiye'ye ve NATO görüşmelerine döndü. Washington merkezli Foreign Policy dergisinde hedefte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın olduğu belirtildi ve ABD'nin artık karar vermek zorunda olduğuna dikkat çekildi. 

'İSVEÇ PKK İÇİN SIĞINAK'

PKK'nın Avrupa Birliği (AB), ABD ve İsveç'te de terör örgütü listesinde yer aldığı belirtildi. Buna rağmen İsveç'in PKK için bir sığınak olduğu belirtilirken İsveçli politikacılar tarafından da desteklendiği ifade edildi.

'TÜRKİYE'NİN ULUSAL GÜVENLİĞİ ABD'NİN SURİYE'DE YAPTIKLARINDAN GEÇİYOR'

Önemli olanın ABD'nin ne yaptığı olduğuna dikkat çekilirken "Türkiye'nin ulusal güvenliği İsveç'ten değil, ABD'nin Suriye'de yaptıklarından geçiyor." ifadelerine yer verildi. ABD başta olmak üzere Batılı ülkelerin İsveç gibi PKK ile bağını sürdürdüğü için Türkiye'nin tepki gösterdiğine dikkat çekilirken haberde şu ifadelere yer verildi:

Suriye'nin kuzeyinde özerk bir bölge oluşturan PKK ile bağlantılı grupların Türkiye'nin güvenliğini tehdit ettiğini ilk söyleyen Batılı ülkeler, bu da Ankara'nın bir kazanımı.

ABD'nin Suriye'de PKK'yın silahlandırıp finanse ettiğinden bahsedilirken haberde ayrıca, bu döneme kadar PKK'nın Türkiye'nin karşısında durmasında ABD'nin büyük payı olduğu belirtildi. 

'ABD SEÇİM YAPMAK ZORUNDA'

İsveç'in NATO için öneminden söz edilirken ABD'nin bu nedenle artık seçim yapmak zorunda olduğu vurgulandı. Foreign Policy'nin haberinde "Washington, PYD ve YPG'ye verdiği desteği yeniden gözden geçirmeli ve Türkiye ile birlikte çalışmaya istekli olmalı" ifadelerine yer verildi. 

'ABD'NİN HEDEFİNDE CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN VAR'

ABD'nin hedefinde açıkça Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yer aldığının belirtildiği haberde şu ifadelere yer verildi:

Ne yazık ki ABD'de Türkiye'nin cumhurbaşkanına yönelik kişisel bir antipati var. Bu durum da Türkiye ile ABD'nin stratejik çıkarları örtüşse bile Türkiye ile çalışmayı zorlaştırıyor.

NATO'da tam bir güç için Türkiye'ye ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekilirken "NATO'nun Karadeniz'de güçlü olması için Türkiye'yi bir müttefik olarak tamamen kucaklamak gerekiyor." ifadeleri kullanıldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!