banner2

Delta varyantı vakaları yükseltti ABD maskeye geri döndü

ABD'de Delta varyantı nedeniyle vakalar artışa geçti. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi yüksek riskli bölgelerde "kapalı mekanlar için" maske tavsiyesinde bulundu.

Dünya 28.07.2021, 08:08 28.07.2021, 10:22
Abone ol
Delta varyantı vakaları yükseltti ABD maskeye geri döndü

Tüm dünyada Covid-19 vakaları yeniden tırmanışa geçerken ABD maskelere geri dönüş yapmak zorunda kaldı.

''ENDİŞE VERİCİ''

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) Direktörü Dr. Rochelle Walensky, basın toplantısında, "Son salgın araştırmalarında, Delta varyantının Covid-19 virüsünün geçmişteki durumundan farklı davrandığını gösteren yeni bilimsel veriler gördüm. Bu, endişe verici ve ne yazık ki tavsiyelerimizin güncellenmesini zorunlu kılıyor." dedi.

AŞI YAPTIRANLAR ŞANSLI

Walensky, aşılarını yaptırmış kişilerde virüsü yayma oranının hala çok düşük olduğuna işaret ederek "Aşılanmış kişilerin Delta varyantına yakalanma ihtimali düşük olsa da yakalandığında virüsü başkalarına yayma potansiyelleri var." değerlendirmesinde bulundu.

UYARI YAPILDI

Ülkede son haftalarda yükselişe geçen Covid-19 vaka sayısının genelde aşı yaptırmamış kesimler arasında görüldüğüne dikkati çeken Walensky, yeni varyantın, aşılarını yaptırmış kişilere de bulaşıp hafif semptomlar şeklinde görülebileceği uyarısı yaptı.

Walensky, aşılamalarını tamamlamış olsalar bile Delta varyantına karşı öğretmenler, öğrenciler ve iç mekanlarda çalışanlara "maske takmaları ve sosyal mesafeyi korumaları" tavsiyesini geri getirdiklerini kaydetti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!