banner2

Batı'dan çifte standart! Sığınmacıların eşyalarına el koyma yasasından Ukraynalılar muaf tutulacak

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, 6 yıldır yürürlükte bulunan, ırkçı bir yaklaşım olarak görülen sığınmacıların kişisel eşyalarına el koyma yasasını Ukraynalı sığınmacılara uygulamayı düşünmediklerini kaydetti.

Dünya 05.03.2022, 08:58 05.03.2022, 09:29
Abone ol
Batı'dan çifte standart! Sığınmacıların eşyalarına el koyma yasasından Ukraynalılar muaf tutulacak

Danimarka'dan çirkin bir çifte standart örneği geldi.  Devlet televizyonu DR, Danimarka'ya iltica eden Suriyeli ve Afrikalı sığınmacıların kişisel eşyalarına el koyulması için 2016 yılında çıkarılan "Mücevher Yasası"nı masaya yatırdı.

UKRAYNALI SIĞINMACILARA ÖZEL KANUN

Haberde, Danimarka'ya 2015'te sığınan Suriyeli sığınmacıların yollarda yüzlerine tükürüldüğü ve sözlü saldırıya uğradıklarına dikkat çekilirken, Ukraynalı sığınmacılar için özel kanunlar çıkarıldığı hatırlatıldı.

Konu hakkında DR'ye açıklamalarda bulunan Başbakan Frederiksen, 'Ukrayna bizim yakın bölgemiz ve Avrupa'nın bir parçası olarak arka bahçemizdir. Bu yüzden 2015'teki sığınmacı krizinden farklı davranılıyor.'' ifadelerini kullandı.

DÜZENLİ MAAŞ İÇİN YASA ÇALIŞMASINA BAŞLANDI

Frederiksen, mücevher yasasını Ukraynalı sığınmacılara uygulamayı düşünmediklerini sözlerine ekledi.

Öte yandan Danimarka'ya gelen Ukraynalı sığınmacıların çocuklarının okullara gidebilmesi ve ailelerin düzenli maaş alabilmesi için yasa çalışmalarına başlandığı bildirildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!