banner2

Avrupa Birliği'nden Türkiye ve BM'ye "tahıl koridoru" teşekkürü

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Rusya'nın Karadeniz Tahıl Girişimi anlaşmasına dönmesindeki rolleri dolayısıyla Birleşmiş Milletler Türkiye'ye teşekkür etti.

Dünya 03.11.2022, 11:48 03.11.2022, 12:39
Abone ol
Avrupa Birliği'nden Türkiye ve BM'ye "tahıl koridoru" teşekkürü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i ikna ederek tahıl koridorunun eskiden olduğu gibi yeniden açıldığını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın diplomasi başarısı, dünya basınında geniş yer alırken AB'den Türkiye'ye teşekkür geldi.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, sosyal medyadaki açıklamasında, "AB, Rusya'nın Karadeniz Tahıl Girişimine dönme kararındaki rolleri dolayısıyla BM ve Türkiye'ye müteşekkirdir." ifadesini kullandı.

HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR

Gıdanın asla bir savaş silahı olarak kullanılmaması gerektiğini belirten Borrell, Rusya'yı küresel gıda krizini tetiklemekle suçladı. Borrell, tahıl ihracatının krizi önlemede hayati önem taşıdığını vurguladı. Borrell, tüm tarafları Karadeniz tahıl koridoru anlaşmasını yenilemeye davet etti.

Hatırlanacağı gibi Rusya, 29 Ekim'de Ukrayna'dan tahıl ürünlerinin çıkışına ilişkin anlaşmayı askıya aldıklarını duyurmuştu.

SEVKİYAT DEVAM EDECEK

Rusya Savunma Bakanlığı da "Moskova'nın aldığı garantileri yeterli bulduğu ve Rusya yönetiminin tahıl anlaşmasındaki katılımına devam edeceğini" duyurmuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!