banner2

Angela Merkel ile Emmanuel Macron vedalaştı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel'e ülkenin en üst düzey nişanı olan "Legion d'Honneur" onur nişanını verdi. İki liderin vedalaşmasında samimi anlar kameraya yansıdı.

Dünya 05.11.2021, 01:34 05.11.2021, 01:48
Abone ol
Angela Merkel ile Emmanuel Macron vedalaştı

Almanya’da başbakanlık görevini bırakmaya hazırlanan Angela Merkel, Fransa'ya gitti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve eşi Brigitte Macron, Beaune kentinde siyasete bırakmaya hazırlanan ve başbakan olarak Fransa'yı son kez ziyaret eden Merkel'i ve eşi Joachim Sauer'i ağırladı.

MERKEL'E ONUR NİŞANI

Burada halkla selamlaşan Macron ve Merkel, daha sonra Vougeot Şatosu'na geçti. Macron, onuruna yemek verdiği Merkel'e "Legion d'Honneur" onur nişanını takdim etti.

DUYGUSAL VEDALAŞMA

Nişan takdimi esnasında birbirlerine sarılan iki lider duygusal anlar yaşandı. Macron, Merkel ile olan veda görüntüsünü sosyal medya hesabı üzerinden paylaştı.

MACRON: ŞANSÖLYE OLDUĞUNDAN BU YANA FRANSA SENİ TANIDI

Macron, onur nişanını Avrupa için yaptıklarını takdir etmek amacıyla Merkel'e verildiğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Şansölye olduğundan bu yana Fransa seni tanıdı. Jacques Chirac döneminde ilk yıllarınızdı. Cumhurbaşkanı Sarkozy ile ekonomik kriz ile karşı karşıya kaldınız. Cumhurbaşkanı Hollande ile terör saldırıları ile göç krizi ile mücadele ettiniz. Ve beraber salgını yaşadık ve Avrupa'yı birçok konuda ileri taşımaya çalıştık.”

"SABRINIZ VE HOŞGÖRÜNÜZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM"

Merkel'in pek çok krizde Avrupa'da birleştirici rol oynadığını kaydeden Macron, Merkel'e hitaben, “Bana çok şey öğrettiğin için teşekkür ederim. Her şeyi sarsmak isteyen bu hırslı genç başkanı kabul ettiğiniz için teşekkür ederim. Sabrınız ve bana karşı gösterdiğiniz hoşgörü için teşekkür ederim.” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!