banner2

ABD'yi Ian Kasırgası vurdu! Evler yıkıldı su baskınları oldu milyonlar karanlığa gömüldü

Ian Kasırgası ABD'nin Florida eyaletinde sel baskınları ve yıkımlara neden oldu. Kategori 4 seviyesinde ulaşan Ian Kasırgası, ilk günde sel baskınları ve yıkımlara neden olurken yaklaşık 1 milyon kişiyi elektriksiz bıraktı.

Dünya 29.09.2022, 08:58 29.09.2022, 17:08
Abone ol

ABD'de Ian Kasırgası alarmı sonrası milyonlarca vatandaş için tahliye emri verilmişti. Beklenen kasırga harekete geçti ve sel baskınlarının yanı sıra yıkımlara neden oldu. Hatta milyonlarca insan karanlığa gömüldü. 

OTOPARKLAR SULAR ALTINDA KALDI

Florida'nın Fort Mayer kentine ulaşan kasırga nedeniyle bir iki saat içinde sokaklar ve binaların giriş katları ile otoparklar sular altında kalırken, sel sularının bazı araçların boyuna ulaştığı görüldü.

1 MİLYON KİŞİ KARANLIĞA GÖMÜLDÜ

Fırtınanın sürüklediği okyanus dalgaları nedeniyle su seviyesinin yer yer 2 metreye kadar yükseldiği kentte ve civar bölgelerde, elektrik kesintilerini takip eden "poweroutages.us" internet sitesindeki bilgilere göre 1 milyona yakın kişi elektriksiz kaldı.

24O KİLOMETRE HIZA ULAŞTI

Yaklaşık 240 kilometre hızla karaya ulaşan Ian Kasırgası, Florida'nın kuzeyine doğru ilerlerken, zincir mağaza yönetimleri kasırga güzergahındaki 70 şubenin kapatılacağını veya çok kısıtlı saatlerde açık kalacağını duyurdu.

1965'TEN BU YANA EN YÜKSEK RAKAM

Ian'ın karaya en yüksek hızla inen kasırga olduğu tespitini paylaşan meteoroloji uzmanları, Fort Mayer'deki su seviyesinin, ölçümlerin yapılmaya başlandığı 1965'ten bu yana en yüksek rakam olduğunu kaydetti.

TARİH DEĞİŞİKLİKLERİ ÜCRETSİZ YAPILACAK

American Airlines, eyaletin çoğu bölgesinde hayatı felç eden kasırga nedeniyle Kuzey Carolina, Güney Carolina ve Georgia gibi Florida'ya yakın eyaletlere yapılan uçuşlarda, yolcuların tarih değişiklikleri hizmetlerini ücretsiz yapacağını açıkladı.

600 UÇUŞ İPTAL

ABD'li hava yolu şirketi, kasırganın ilk gününde 600 civarında uçuşu iptal etmek zorunda kaldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!