ABD insan gücünü kaybediyor! Sadece bir çözümü var

Amerika Birleşik Devletleri'nde 2020 yılında doğurganlık hızı tarihin en düşük seviyesine geriledi. Nitelikli nüfus gücünü kaybeden ABD için toparlanmanın tek yolunun vasıflı göçmen alımı yapmasından geçtiği ifade ediliyor. 

Dünya 15.01.2022, 11:36 15.01.2022, 15:42
Abone ol
ABD insan gücünü kaybediyor! Sadece bir çözümü var

Tesla CEO'su Elon Musk geçtiğimiz günlerde Twitter hesabından paylaştığı bir tweette, nüfus çöküşünün medeniyetlerin geleceği için en büyük risk olduğu ifade etmişti. ,

ABD NİTELİKLİ NÜFUS GÜCÜNÜ KAYBEDİYOR

ABD'nin doğurganlık oranı 2020 yılında kadın başına 1,67 oranına düşerken bunun tarihin en düşük seviyesi olduğu kaydedildi. Şuan ABD'nin vasıflı nüfusunun artırmasının kesin bir yolu olmadığının altı çizilirken, tek yolun Hindistan ve Çin gibi ülkelerden vasıflı göçmenlerin kabul edilmesi olduğu belirtildi. 

DİNSİZLİK ARTTIKÇA NÜFUS DÜŞÜYOR

Diğer yandan yapılan araştırmalar ABD'deki doğum oranındaki düşüş ile dine bağlılıktaki düşüşün paralel şekilde seyrettiğini ortaya koyuyor. Bu şekilde geniş bir etken zincirinin ABD'deki doğum oranını düşürdüğü ifade edilirken, dinsizlik oranının artması ile doğum oranının düşmesinin aynı çizgide ilerlediği bildiriliyor. 

KISA VADEDE TEK ÇÖZÜM VAR 

ABD'nin vasıflı nüfus ihtiyacını karşılamak için Çin'den vasıflı göçmen kabul etmeye başlaması önerisinde Almanya'nın referans olarak alındığı söylenebilir. Son derece düşük doğum oranına sahip olan Almanya vasıflı veya yarı vasıflı göçmenleri ülkeye çekmede önemli bir başarı elde ettiği görülmüştür. 2018 yılı itibariyle AB vatandaşı olan 4,8 milyon kişi Almanya'ya taşınırken bundan büyük bir vasıflı göçmen kazancı elde edilmişti. 

Bu kapsamda ABD'nin vasıflı göçmenlere ihtiyaç duyduğu ifade ediliyor. Vasıflı göçmenlerin Çinliler olarak gösterilmesinin ise bir sebebi var. Amerika'da yaşayan Asyalılar istatistiklere göre normal bir Amerikan vatandaşından daha başarılılar ve ülkeye daha çok gelir getiriyorlar. 

Ayrıca Asya kökenli Amerikalıların %50'ye kadarı lisans derecesine sahipken, bu oran toplam nüfusun %42'sidir.

ÇİN'DEN GELECEK GÖÇMEN YİNE ÇİN'E KARŞI KULLANILACAK

Asiatimes'ta yer alan David P. Goldman'ın yazısına göre yüksek nitelikli göçmenler topluma katkı sağlarken, uzun vadede bunun da katkı sağlamayacağı belirtiliyor. Nitelikli göçmen hareketinin sadece bir önceki neslin doğuganlık düşüşünün yol açtığı boşluğu doldurmasına yeteceği ifade ediliyor. 

Nitelikli göçmen alımının ABD'ye Çin'e karşı avantaj sağlayacağı ifade edilirken, Çin'den alınan nitelikli göçmenlerin yine Çin'e karşı kullanılması gerektiği bildiriliyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!