İklim krizinde kritik eşik geçildi! Son 6 yıldır rekor kırılıyor

İklim değişikliğine ilişkin yapılan bir araştırma, 2021 yılında okyanus sıcaklıklarının en yüksek seviyeye ulaştığını tespit etti. Isı artışlarının sebebinin birincil kaynağının insanlar olduğu bildirildi.

Bilim / Teknoloji 12.01.2022, 21:48 12.01.2022, 23:02
Abone ol
İklim krizinde kritik eşik geçildi! Son 6 yıldır rekor kırılıyor

ABD, İngiltere ve Çin'de çalışan bazı üniversiteler ve bilim adamlarının ortak çalışması sonucu Advances in Atmospheric Sciences dergisinde sera gazlarının da etkisi ile 2021 yılında okyanuslarda sıcaklıkların rekor seviyeye ulaştığı bildirildi. 

SON 6 YILDIR REKOR KIRIYOR

Araştırma raporuna göre, 1958'den beri okyanusların sıcaklığının sabit bir hızla arttığı, 1990'dan sonra ise ivme kazandığı son 6 yıldır ise her yıl rekor kırdığı açıklandı. 

OKYANUSLARDAKİ ISINMA İVME KAZANDI 

Çalışmaya imza atan bilim adamlarından biri olan Colorado Ulusal Atmosfer Araştırmaları Merkezi iklim bilimcisi Kevin Trenberth, okyanuslardaki ısı artışının 'insan kaynaklı iklim değişikliğinin birincil göstergesi' olduğunu bildirdi. 

OKYANUSLARDAKİ ISININ SEBEBİ İNSANLAR 

Araştırmacılar, sera gazı emisyonlarının da ısıyı hapsederek enerji dengesizliği oluşturduğuna bu ısının ise yüzde 90'ının okyanuslar tarafından emildiğine vurgu yaptı. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!