Yandex Metrica

Sitede Ara

Gizli sekme özelliğini kullananlar dikkat! Google'nin verilerinizi izisnsiz sakladığı öğrenildi!

Gizli sekme özelliğini kullananlar dikkat! Google'nin verilerinizi izisnsiz sakladığı öğrenildi!

Dünya'nın en çok kullanılan arama motoru Google şirketi 'anonim' yani gizli sekme modunu kullanan kişilerin yaptığı aramaları kayıt altında tuttuğu öğrenildi. Olay üzerine ise şirkete 5 milyar dolar tazminat davası açıldı. Şirket tazminatı kabul etti ve verileri sileceğini duyurdu.

Teknoloji

06.05.2024, 11:57

ABD'ye ait olan dünyanın en büyük çevrimiçi platformu Google hakkında akılalmaz bir gelişme yaşandı. 

Google anonim şekilde gizli sekmeden arama yapan kullanıcılarının bilgilerini izinsiz şekilde kayıt altına aldığı gerekçesiyle Kaliforniya Kuzey Bölge Mahkemesi'nde 50 davacı ile birlikte 3 avukatlık firması anlaşmaya vardı. 

İnstagram kullanıcılarını sevindiren haber! 24 saate bir kullanılacak yeni özellik geliyor! İnstagram kullanıcılarını sevindiren haber! 24 saate bir kullanılacak yeni özellik... Haberi Görüntüle

TAZMİNATI KABUL ETTİ

Google'ye 5 milyar dolar tazminat ödemesi gerektiği belirtilirken şirket tazminatı kabul etti. 

Bu tuşlar bilgisayar kullanmayı kolaylaştırıyor! İşte hiç bilinmeyen 5 kısayol Bu tuşlar bilgisayar kullanmayı kolaylaştırıyor! İşte hiç bilinmeyen 5 kısayol Haberi Görüntüle

GOOGLE'DEN AÇIKLAMA

Verileri sileceğini duyuran Google; "Bu anlaşma, hakim teknoloji şirketlerin, kullanıcı verilerini nasıl toplayıp kullandıkları ve toplanan verileri nasıl silip düzelttikleri konusunda kullanıcılara yönelik beyanlarında dürüst olmalarını gerektiren tarihi bir adımdır." yazılı belgede , "Bu anlaşma, dünyanın en büyük veri toplayıcısının gerçek hesap verebilirliğini ve şeffaflığını sağlar, internetteki gizlilik hakkımızı iyileştirmeye ve korumaya yönelik önemli bir adıma işaret eder." dedi. 

Yaşanan olayların 4 yıldan beri sürdüğü öğrenilriken Google, kullanıcılarını yanıltmakla da suçlanıyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Kübra BEYAZOĞLU

TRHaber.com - Teknoloji


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading