Gezegenlerde ne kadar yükseğe zıplayabiliriz? İşte uzayda yer çekimi farklılığının sonuçları...

Güneş Sistemi'ndeki her gezegen ve uydunun farklı değerlerde kütlesi var ve bu kütleler, farklı güçte yer çekimi meydana getiriyor. Nihayetinde ağırlığımız da her gezegende farklılık gösteriyor. Yani Dünya'da zıpladığımız zaman ulaştığımız yükseklikle, cüce gezegen olan Ceres'te zıpladığımız zaman çıkacağımız yükseklik birbirinden farklı.

Bilim / Teknoloji 13.08.2022, 12:50 13.08.2022, 13:00
Abone ol

Gezegenlerde zıplama durumunda ulaşılabilecek yükseklik aynı mıdır? Gezegenlerdeki zıplama yüksekliği neden farklılık gösterir? İşte detaylar...

Tüm gezegenlerde yerçekimi var. Dünyamız da dahil olmak üzere gezegenler belirli bir yerçekimi kuvvetine sahip. Yani her gezegen üzerindeki cisimleri kendine çeker. Ancak bu durumun şiddeti farklılıklar gösteriyor. Ve her gezegende zıplama durumunda ulaşılabilecek yükseklik de yer çekiminde göre değişiyor.

DÜNYA: 0:45 METRE

Mesela Dünya'da zıpladığımızda ortalama 0.45 metre yükseğe ulaşabilirken başka bazı gezegenlerde zıplamayla birlikte uçabilmek mümkün. 

JÜPİTER: 0.17 METRE

Jüpiter çoğunlukla gazdan oluştuğu için burada zıplayacak bir yer bulmak imkansız ancak hayali bir platformda zıplama halinde çıkacağımız yükseklik maksimum 0.17 metre olabilirdi.

NEPTÜN: 0:39 METRE

Dünya’nın 17 katı kadar kütleye sahip olan Güneş Sistemi’nde bilinen en uzak gezegen Neptün adeta bir gaz devi. Burada zıplama imkanı bulsaydık, 0,39 metreye ulaşabilirdik.

VENÜS: 0:49 METRE

Güneş’e en yakın ikinci gezegen olan Venüs’te, Dünya’dakine benzer şekilde 0,49 metre yükseğe zıplayabilirdik.

MARS: 1.18 METRE

Mars'ta zıplandığında çıkılabilecek yükseklik 1.18 metre.

AY: 2.72 METRE

Yer çekiminin 1,62 m/s² olduğu Ay’da 2,72 metre yükseğe kadar zıplayabilmek mümkün.

PLÜTO: 7.11 METRE

Cüce gezegen olarak kabul edilen Plüto’nun ise yüzeyindeki yer çekimi 0,620 m/s². Yani burada daha yükseğe ulaşılabiliyor. Plüto'da zıplanması halinde 7.11 metreye kadar yükseğe çıkılabiliyor.

CERES: 16 METRE

Ve kütleçekimin 0,27 m/s² olduğu cüce gezegen Ceres'te zıplanması halinde kişinin ulaşabileceği yükseklik yaklaşık 16 metre.

MİRANDA: 57 METRE

Yüzey şekilleri Güneş Sistemi'ndeki hiçbir gökcismine benzemeyen Uranüs'ün bir uydusu olan Miranda'da zıplandığında adeta bir uçuş meydana geliyor. Burada ulaşılabilecek yükseklik 57 metreye kadar çıkıyor. 

PHOBOS: 773 METRE

Mars'ın 2 uydusundan biri olan Phobos'ta zıplandığında ise 773 metreye kadar ulaşılabiliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!