Komşuluk nedir? Komşuluk ilişkileri nasıl olmalı? Komşular arasında davranış biçimleri nasıl olmalı? İşte cevaplar...
"Komşuluk kavramı size ne çağrıştırıyor?" diye sorsak, çoğunuzun aklına annesinin peşine takılıp gittiği karşı komşu gelir. Veya küçükken arkadaşlarıyla oynadığı "komşuculuk" oyunu...
Hafızamızda böyle derin ve sıcacık bir etkiye sahip olan bu ilişki günümüzde ne yazık ki hakettiği değeri görmüyor. Bunda, kadının iş hayatına girmesi mi, insanların yoğun çalışma hayatından duyduğu mutsuzluk mu, içinde taşıdığı ego mu ya da insanlara karşı hissettiği güvensizlik mi etkilidir bilinmez ama artık karşı komşunun kim olduğu hakkında bile bilgisi olmayan insanlara dönüştük.
Halbuki komşuluğun, maddi değeri yüksek olan evlerden bile kıymetli olduğu, "ev alma, komşu al" atasözüyle vurgulanmıştı yıllar evvel büyüklerimiz tarafından. Peki neden eskisi gibi değil hiçbir şey? İnsanlar ne oluyor da böyle ilişkilere karşı mesafe koyuyor? Komşuluk ilişkilerinin yeniden sıcacık olması için nasıl davranılmalı?
Melisa Aslı Pamuk,eşi Yusuf Yazıcı'nın köyüne gitti! Ailesine el öpmeye...HOŞ GELDİN ZİYARETİNE GİDİLEBİLİR
İlk etapta apartmana veya sisteye yeni taşınan komşuya ‘hoş geldin’ ziyaretine gitmekle işe başlanabilir. Bir ihtiyacının olup olmadığını sormak karşıdaki kişiyi mutlu edebileceği gibi, sizden de bir şey eksiltmez.
Kurtlar Vadisi'nde oynamıştı! Usta oyuncu Salahsun Hekimoğlu hayatını kaybettiYENİ TAŞINAN KOMŞUYU ESNAFLA TANIŞTIRABİLİRSİNİZ
Yine yeni komşuyu esnafla tanıştırmak, yabancılık hissetmemesi için çok önemli bir adım. Yerleşme aşamasındaki yorgunluk sırasında komşuyu çaya veya kahveye davet etmek de ilişkiler açısından çok şık bir hareket.
Ümit Erdim'den boşandı tacize uğradı! Seda Çınar'ın başı tacizcisiyle derde...DOĞUM YAPAN KOMŞUYA DESTEK OLUNABİLİR
Doğum yapan bir komşu varsa ona yardıma gitmek veya loğusalık depresyonunda onu yalnız bırakmayıp rahatlatmaya çalışmak da ideal komşuluk ilişkisinin olmazsa olmazları arasında.
Boşanacağı iddia edilmişti! Ebru Gündeş'ten ayrılık iddialarına fotoğraflı yanıtÖLÜ EVİNDEKİ ÇOCUKLARI KENDİ EVİNİZE ALABİLİRSİNİZ
Bir komşu evinde hayatını kaybeden varsa bu süreçte o kişilere destek olmak ise en önemli davranış şekli. Bu süreçten etkilenmemeli için küçük çocukları kendi evine almak da ilişkileri pekiştirecektir.