Yandex Metrica
SON DAKİKA
Komşuluk ilişkileri neden eskisi gibi değil? İşte komşular arası iletişimi güçlendirmek için atılabilecek adımlar!

Komşuluk ilişkileri neden eskisi gibi değil? İşte komşular arası iletişimi güçlendirmek için atılabilecek adımlar!

Komşuluk, günümüzde ne yazık ki pek değer görmeyen bir ilişki türü olsa da Türk kültüründe geçmiş yıllarda bu kavram çok önemli bir konumda bulunuyordu. Hatta komşuluk ile ilgili atasözlerimiz bile var. Peki ideal komşuluk ilişkileri nasıl olmalı? İşte cevaplar...

Yaşam

19.02.2024, 00:12

Komşuluk nedir? Komşuluk ilişkileri nasıl olmalı? Komşular arasında davranış biçimleri nasıl olmalı? İşte cevaplar...

"Komşuluk kavramı size ne çağrıştırıyor?" diye sorsak, çoğunuzun aklına annesinin peşine takılıp gittiği karşı komşu gelir. Veya küçükken arkadaşlarıyla oynadığı "komşuculuk" oyunu...

Hafızamızda böyle derin ve sıcacık bir etkiye sahip olan bu ilişki günümüzde ne yazık ki hakettiği değeri görmüyor. Bunda, kadının iş hayatına girmesi mi, insanların yoğun çalışma hayatından duyduğu mutsuzluk mu, içinde taşıdığı ego mu ya da insanlara karşı hissettiği güvensizlik mi etkilidir bilinmez ama artık karşı komşunun kim olduğu hakkında bile bilgisi olmayan insanlara dönüştük. 

Halbuki komşuluğun, maddi değeri yüksek olan evlerden bile kıymetli olduğu, "ev alma, komşu al" atasözüyle vurgulanmıştı yıllar evvel büyüklerimiz tarafından. Peki neden eskisi gibi değil hiçbir şey? İnsanlar ne oluyor da böyle ilişkilere karşı mesafe koyuyor? Komşuluk ilişkilerinin yeniden sıcacık olması için nasıl davranılmalı? 

Rüyada beklemek ne demek? Rüyada tren beklemek ne anlama geliyor?... Haberi Görüntüle

HOŞ GELDİN ZİYARETİNE GİDİLEBİLİR

İlk etapta apartmana veya sisteye yeni taşınan komşuya ‘hoş geldin’ ziyaretine gitmekle işe başlanabilir. Bir ihtiyacının olup olmadığını sormak karşıdaki kişiyi mutlu edebileceği gibi, sizden de bir şey eksiltmez. 

İSTANBUL'DA ELEKTRİK KESİNTİSİ! 3 MART PAZAR BEDAŞ-AYEDAŞ elektrik kesintisini duyurdu!... Haberi Görüntüle

YENİ TAŞINAN KOMŞUYU ESNAFLA TANIŞTIRABİLİRSİNİZ

Yine yeni komşuyu esnafla tanıştırmak, yabancılık hissetmemesi için çok önemli bir adım. Yerleşme aşamasındaki yorgunluk sırasında komşuyu çaya veya kahveye davet etmek de ilişkiler açısından çok şık bir hareket. 

Son dakika: Türk sinemasının acı kaybı! Oyuncu Sevda Ferdağ hayatını... Haberi Görüntüle

DOĞUM YAPAN KOMŞUYA DESTEK OLUNABİLİR

Doğum yapan bir komşu varsa ona yardıma gitmek veya loğusalık depresyonunda onu yalnız bırakmayıp rahatlatmaya çalışmak da ideal komşuluk ilişkisinin olmazsa olmazları arasında. 

Şarkıcı Hilal Özdemir muhtar adayı oldu: Mahallemizin güvenilir olması için... Haberi Görüntüle

ÖLÜ EVİNDEKİ ÇOCUKLARI KENDİ EVİNİZE ALABİLİRSİNİZ

Bir komşu evinde hayatını kaybeden varsa bu süreçte o kişilere destek olmak ise en önemli davranış şekli. Bu süreçten etkilenmemeli için küçük çocukları kendi evine almak da ilişkileri pekiştirecektir. 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading