Yandex Metrica

Piknikçilere üzücü haber: Valilik resmen duyurdu! Artık o alanlara giriş yasak

Piknikçilere üzücü haber: Valilik resmen duyurdu! Artık o alanlara giriş yasak

Sıcak havalarda ağaç altlarında serinlemek, piknik yapmak isteyen vatandaşlara üzcü haber valilikten geldi. Gelen son dakika bilgisine göre İstanbul Valiliği, ormanlık alanlara yangın tehdidinden dolayı girişlere kısıtlama getirdi. İkinci bir açıklama gelene kadar ormanlara giriş yasak.  

Gündem

06.06.2024, 14:46

Sıcak havaların gelmesiyle birlikte kendisini ormanlık alanlara, ağaçların gölgelerine atmak isteyen vatandaşlara son dakika bilgisi geldi. Sıcak havaların tadını çıkartmak, serinlemek isteyen vatandaşlara İstanbul Valiliği'nden yasak kararı geldi.

Sultanbeyli'de ayaklanma çağrısı yapmışlardı! İçişleri Bakanlığı harekete geçti Sultanbeyli'de ayaklanma çağrısı yapmışlardı! İçişleri Bakanlığı harekete geçti Haberi Görüntüle

VALİLİK RESMEN DUYURDU...

İstanbul Valiliği 10 Haziran 2024 tarihinden 15 Ekim 2024 tarihine kadar ormanlara girişlerin yasaklandığını duyurdu. 

Valilik tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı;

- İstanbul sınırları dahilinde yer alan piknik ve mesire alanları, tabiat parkları, korular, parklar ve eko turizm alanlarında piknik yapmak, spor, yürüyüş vb. faaliyetlerde bulunmak serbesttir.

- Aşağıda belirtilen listenin dışındaki ormanlık alanlarda mangal yapmak, tüp kullanmak, nargile ve her türlü ateş yakmak yasaklanmıştır. 

- Orman Yasasının 31. ve 32. Maddesi kapsamında olan köy ve mahalleler başta olmak üzere, orman içi, orman bitişiği ve ormanla ilişiği olmayan köy ve mahallelerde anız, bağ-bahçe, zeytinlik ve tarla temizliği gibi nedenlerle ağaç, dal ve türlü bitki örtüsünün yakılması yasaklanmıştır. 

- Orman alanı civarındaki tesisler ile sanayi kuruluşları, orman alanlarını etkileme riski bulunan faaliyetleri öncesinde önleyici bütün tedbirleri eksiksiz alacaktır.

- Enerji nakil hatlarının yapım ve bakımı ile ilgili kuruluşlar (BEDAŞ, AYEDAŞ ve TEİAŞ) enerji hatlarının, özellikle ormanlık alanlardan geçen bölümlerinde gerekli bakımları yapacak, yangın riskine karşı her türlü tebdiri alarak, gerektiğinde enerji kesintisi uygulayacaktır. 

- Tüm belediyelerimiz, orman içi, orman kenarı ve bitişiğinde bulunan çöp toplama alanları çevresinde koruma bandı oluşturacak ve yangın riskine karşı gerekli iş makinelerini (Dozer, Loder, Kepçe) hazır bulunduracaklardır.

- Sokak hayvanlarını beslemek amacıyla yasaklı alanlara girmek isteyen vatandaşlarımız, kimliklerini hangi mevkide ne zaman besleme yapacaklarını ilgili ilçe güvenlik birimleri ile Orman İşletme Şefliklerine bildirmek ve izin almak kaydıyla ormanda yaşayan sokak hayvanlarını besleyebilirler. Bu kişiler yasaklı alanda piknik yapma ve ateş yakma yasaklarından muaf değildirler.

- İlçe Kaymakamlıklarımız ve Orman Bölge Müdürlüğü koordinasyonunda genel kolluk ve orman kolluğundan oluşturulan denetim ekipleri etkin bir şekilde gözetim ve denetim yapacaklardır.

Gerekli hallerde ilçe Kaymakamlarımızın emriyle tüm kamu ve özel sektör imkanları kullanılarak yangına karşı etkili müdahale edilmesi sağlanacaktır.

- Bu kararlar, aşağıdaki listede yer alan bölgeler dışında yer alan tüm ormanlık alanlarda uygulanır.

- Yukarda belirtilen karar ve önlemlere aykırı hareket edenler hakkında 6831 sayılı Orman Kanunu, Türk Ceza Kanunu ve Kabahatler Kanunu uyarınca idari ve adli işlem yapılacaktır.

Habere Tepki Ver

1

0

1

0

0

0

0

0

Hakan ULUDAĞ

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading