Yandex Metrica

Kitap okunan bebekler erken konuşuyor! 6. aydan sonra okunan kitaplar bebeğin zihinsel gelişimini olumlu etkiliyor!

Kitap okunan bebekler erken konuşuyor! 6. aydan sonra okunan kitaplar bebeğin zihinsel gelişimini olumlu etkiliyor!

Anne karnında müzik dinletmek, doğduktan sonra ise kitap okumak, bebeklerin beyin gelişimi için çok yararlı. Kitap okuma alışkanlığı çocukların duygusal ve kavramsal gelişimini hızlandırıp dil becerilerinin artmasını sağlar. Kitap sevgisi de aşılayan bu aktiviteye ne kadar erken başlanırsa o kadar iyi.

Yaşam

28.04.2024, 02:18

Bebeğe kitap okunmalı mı? Bebeğe neden kitap okunmalı? Bebeklere kitap okumanın faydaları nelerdir? İşte cevaplar...

Anne babalar bebeklerinin ihtiyaçlarını karşılamak için adeta çırpınır. Karnı doysun, temiz olsun, sıkılmasın diye gösterilen çabalar bebeğin gelişimi için kuşkusuz çok değerli. Ancak bunların yanında yapılacak bazı etkinlikler çocuğun zihinsel yönden gelişmesine büyük katkı sağlıyor. Bu etkinliklerden en önemlisi ise kitap okumak. 

Ünlü psikiyatristten çocukları koruma çağrısı: Okullara sinyal kesici koyun! Ünlü psikiyatristten çocukları koruma çağrısı: Okullara sinyal kesici koyun! Haberi Görüntüle

BEBEĞİN DİKKATİNİ ÇEKEN KİTAPLAR ALIN

"Eğitim evde başlar" sözünün gücüne inananların, bunun için çaba da göstesi gerekiyor. İşe bebeğin dikkatini çekecek bir kitap almakla başlanabilir. 

Büyük resimlerin olduğu, renkli, kısa cümleli, somut ifadeler içeren kitaplar, altıncı aydan itibaren bebeklere okunabilir. Bu dönemde bebeğin kitapları anlamasını beklememek lazım. Önemli olan bununla ilgilenmesi ve ilgi duymasının sağlanması. 

Nerede o eski Hazal! İmaj tazeledi görenler yeni halini tanıyamadı! Nerede o eski Hazal! İmaj tazeledi görenler yeni halini tanıyamadı! Haberi Görüntüle

OKURKEN SES TONUNUZU DEĞİŞTİRİN

Bebeğin zihinsel gelişimini destekleyen duyuları harekete geçirebilen kitaplar tercih edilmeli. Uygun mimik ve ses tonu değişiklikleri ile bebeğin daha fazla ilgisini çekmeye çalışılmalı.

Çocuk parklarında yeni akım: Jilet ve çivi ile yaralama! Yazar Orhan Toker aileleri uyardı Çocuk parklarında yeni akım: Jilet ve çivi ile yaralama! Yazar... Haberi Görüntüle

UYKU ÖNCESİ, KİTAP İÇİN EN DOĞRU ZAMAN

Bir bebek açken ya da sıkıntılıyken kitap okumak bir işe yaramaz. En doğru zaman uyku öncesi ya da bebeğin keyifli olduğu anlardır. Aynı kitap birçok defa okunabilir.

Sandık Kokusu dizi setinde gergin anlar! Oyuncular birbirine girdi başrol oyuncusu diziden ayrıldı! Sandık Kokusu dizi setinde gergin anlar! Oyuncular birbirine girdi başrol... Haberi Görüntüle

KİTAP OKUNAN BEBEKLER DAHA ERKEN KONUŞUR

Kitap okuma, çocukların duygusal ve kavramsal gelişimini hızlandırır. Dil becerilerinin artmasını ve dinleme yeteneğinin gelişmesini sağlar. Bebeklikten itibaren kitap okunan çocuklar daha erken konuşur ve yaşıtlarına göre daha uzun cümleler kurabilir.

Anne babalar bu etkinliği bir görev gibi görmemeli ve bunu dönüşümlü olarak yapmalı. Her iki ebeveynin de bebekle paylaşımda bulunması bebeğin gelişimi için çok önemli.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading