SON DAKİKA
İstanbul'da 'AEDES' alarmı! İlaçlama dahi fayda etmiyor

İstanbul'da 'AEDES' alarmı! İlaçlama dahi fayda etmiyor

İstanbul'da 'Aedes' türü sivrisineklerde artış yaşanıyor. Özellikle zika virüsü bulaştıran 'Aedes' türü sivrisineklerle mücadelede ilaçlamanın yeterli olmadığı belirtiliyor.

Yaşam

23.01.2024, 19:37

İstanbul'da 'Aedes' türü sivrisineklerde artış yaşanıyor. Özellikle zika virüsü bulaştıran 'Aedes' türü sivrisineklerle mücadelede ilaçlamanın yeterli olmadığı belirtiliyor. 

Düğüm dizisi nereden nasıl izlenir? Düğüm 4. bölüm izle ne... Haberi Görüntüle

'BATAKLIKLARIN KURUTULMASI LAZIM'

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı, Tıbbi Viroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kenan Midilli, "İlaçlama uzun vadeli başarılı olan bir yöntem değil. Çok çeşitli yöntemlerin bir arada kullanılması gerekiyor" dedi. Midilli, "Bataklıkların kurutulması lazım, biyolojik yöntemler var, sivrisinek larvalarını yiyen balıklar var" diye konuştu.

Derya Uluğ'un konserindeki küfür tartışması büyüdü! Ünlü şarkıcı 'o video... Haberi Görüntüle

MAHALLE SAKİNLERİ DURUMDAN MUZDARİP

Avcılar Yeşilkent Mahallesi sakinleri, yakındaki dere nedeniyle artan sivrisineklerin soktuğu çocuklarda kaşınma sonrası yaralar oluştuğunu söyledi. Sivrisineklerin soktuğu çocukların bacakları ve kollarında oluşan yaraları gösteren mahalle sakinleri, durumun çözümü için yetkililere seslendi. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı, Tıbbi Viroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kenan Midilli, artan sineklerin 'Aedes' ve 'Culex' türü olduğunu belirtti. Midilli, sadece ilaçlama yönteminin başarılı olmadığını söyledi.

Berfu Yenenler Adnan Oktar'ın ağına düşmekten son anda kurtulmuş: ''Az... Haberi Görüntüle

'ÇOK FAZLA HASTALIĞA VEKTÖRLÜK YAPIYORLAR'

Midilli, iklim değişikliği ile birlikte özellikle sivrisineklerde artış olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Sivrisinekler çok fazla hastalığa vektörlük yapıyorlar, bunları taşıyorlar ve sokarken de insanlara bu hastalıkları bulaştırıyorlar. İstanbul için önemli olan iki cins var. Biri daha önce de burada var olan Culex cinsi. Culex cinsi ile özellikle Batı Nil Ateşi bulaşabiliyor. Daha önce Türkiye'de vakalar oldu ancak 2020 yılından beri Türkiye'de vaka yok. Kuşlardan kan emen Culex cinsi sivrisinekler insanlara da bulaştırabiliyorlar ama insanlar tekrar hastalığın yayılmasında rol oynamıyorlar. Batı Nil Ateşi'nin büyük bir çoğunluğu basit bir gribal enfeksiyon bulgularla kendi kendine iyileşen hastalık tablosu geliştiriyorlar" 

Ebru Gündeş sevgilisi Murat Özdemir ile Dubai'de gizlice evlendi mi?... Haberi Görüntüle

Aleyna Dalveren kimdir? Neden gözaltına alındı? Haberi Görüntüle

'İLAÇLAMA YETERSİZ KALIYOR'

Sivrisineklerden dolayı gece uyumadan önce camlarını kapattıklarını belirten mahalle sakini Orhan Akyıldız şunları aktardı:

"Normalde bu sivrisinekler aşağıdaki dereden geliyor. Dereden sonra daha çok çoğaldı. Dereye bakmıyorlar. Yılanlar bile evlerin kenarlarına geliyor. Torunlarım var geceleri sivrisinek olduğu zaman duramıyoruz. Bir araba ilaçlamak için geliyor ama herhalde yetersiz geliyor. Akşamları pencereleri açamıyoruz çünkü çıkar oluyor" 

 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading