SON DAKİKA
Hayvanların göç yolculuğu şaşırtıyor! Daha uygun yaşam şartları için kilometrelerce yol katediyorlar!

Hayvanların göç yolculuğu şaşırtıyor! Daha uygun yaşam şartları için kilometrelerce yol katediyorlar!

Çoğu insan, göçü bir kuş sürüsünün üreme ve konaklama bölgeleri arasındaki mevsimsel hareketi olarak düşünse de aslında göç hayvanın bir yaşam alanından diğerine geçişi anlamına geliyor. Göç sırasında şaşırtıcı mesafeler katedebilen bazı hayvanların yolculuğu 10.000 kilometreleri bulabiliyor. Haydi gelin bu seyahatlere daha yakından bakalım...

Yaşam

23.01.2024, 19:52

Hayvanlar neden göç eder? Hayvanlar göç kapsamında ne kadar yol kat eder? Hangi hayvan en uzun mesafeye gidebiliyor? İşte cevaplar...

Kuraklık, besin kıtlığı, mevsim koşulları, avcıların o bölgeye yerleşmesi, üreme gibi sebepler bazı canlıların, yaşam alanlarını terk edip daha uygun koşullara sahip başka yaşam alanlarına yolculuk etmelerine neden olur. İşte bu uzun süreli yolculuklara göç adı veriliyor. 

Cübbeli Ahmet Hoca Acun Ilıcalı'nın o programına tepki gösterdi: Ahirette... Haberi Görüntüle

BÖCEK, BALIK VE KURBAĞALAR DA GÖÇ EDİYOR

Göçlerin çoğu mevsim değişikliklerinden kaynaklansa da üreme ve beslenme farklılığı da bu seyahatte bir hayli etkili. Kuş, böcek, balık, kurbağa ve memeliler göç ederken çok uzun mesafeler alıyor.

17-20 ŞUBAT ŞOK MARKETLERDE indirim rüzgarı başladı! 17-20 Şubat Şok... Haberi Görüntüle

KAMBUR BALİNA 10.000 KİLOMETRE YOL GİDEBİLİYOR

Mesela dişi bir kambur balina, yaklaşık 10.000 kilometre uzaklıktaki noktaya yüzerek, en uzun mesafe kateden memeli olarak rekorlar kitabına geçerken Kutup kırlangıcı, tüm canlılar arasındaki en uzun göç mesafesi rekorunu elinde tutuyor. Bu türler gidiş ve dönüş yolculuklarında toplam 80.000 kilometre katedebiliyor.

Sevgililer gününde gül alma devri bitti! Buketi binlerce lira olunca... Haberi Görüntüle

KRAL KELEBEKLER 4.000 KM UÇABİLİYOR

Kutup kırlangıcını ise yaklaşık 64.000 kilometrelik gidiş-dönüş yolculuğu yapabilen kara yelkovan kuşu izliyor. Kral kelebekler ise, Kuzey Amerika'dan Meksika'nın orta bölgelerine kadar 4.000 kilometre uçabiliyor.

Rüyada bezelye görmek ne demek? Rüyada bezelye ayıklamak neye işaret... Haberi Görüntüle

YUSUFÇUKLAR 7.000 KM YOL ALIYOR

Survivor All Star 2024 kim elendi? Survivor adaya veda eden... Haberi Görüntüle

Böcekler arasında en uzun mesafeye gidebilen ise yusufçuklar. Bir çok yusufçuk türü her yıl Hint Okyanusu'nu geçmek için 7.000 kilometre yol alıyor. Kuzey Amerika'daki çinok somon balığı ise üreyebilmek için, doğduğu sulara doğru 3.000 kilometrelik mesafeyi akıntının tersine doğru yüzebiliyor. 

SURVİVOR ALL STAR'da şok eden ayrılık! ''Beni ailemle vuran kahpelerin... Haberi Görüntüle

ADELIE PENGUENLERİ 17.000 KM GİDEBİLİYOR

Merve Boluğur'dan eski eşine bir şans daha! Mekandan el ele... Haberi Görüntüle

Öte yandan bir deri-sırtlı deniz kaplumbağasının 20.000 kilometrelik mesafeyi yüzerek katettiği de araştırmalarla sabit. Antarktika'daki Adelie penguenleri de, göç sırasında gidiş-dönüş olmak üzere toplam 17.000 kilometre yol alıyor.

Didem Soydan'ın akılan gelen şeytanın aklına gelmez! Aldatıldığını öğrenince bakın... Haberi Görüntüle

GRİ BALİNALAR KİLOMETRELERCE YÜZÜYOR

Kuzey Amerika'nın batı kıyılarında yaşayan gri balinalar ise göç yolculuklarının her iki yönünde 8.000 kilometre yüzebiliyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading