Yandex Metrica

Sitede Ara

Cuma namazı evde kılınır mı? Diyanet açıkladı!

Cuma namazı evde kılınır mı? Diyanet açıkladı!

Müslüman erkekler her hafta cuma günü, camilerde cuma namazı kılıyor. 2020 yılında koronavirüsün Türkiye'de ortaya çıkması sonrasında camilerde cemaat ile namaz kılmak yasaklanmıştı. O zamanlar pek çok kişi cuma namazının evde kılınıp kılınmayacağını merak etmişti. Diyanet konuya açıklık getirdi. Peki cuma namazı evde kılınır mı? 

Yaşam

03.04.2024, 09:50

Diyanet İşleri Başkanlığı "Cuma namazı evde kılınır mı" sorusunu cevapladı. Her hafta cuma günü camilerde cemaaletle cuma namazı kılınıyor. Cuma namazının evde kılınması ve başka yerde kılınan cuma namazına internet veya televizyon aralığıyla uyulmasının hükmü merak edildi. Peki cuma namazı evde kılınır mı? 

Şemsiyeleri hazırlayın! Meteoroloji'den 16 ile sağanak uyarısı geldi! 10 Temmuz 2024 Çarşamba hava durumu Şemsiyeleri hazırlayın! Meteoroloji'den 16 ile sağanak uyarısı geldi! 10 Temmuz... Haberi Görüntüle

CUMA NAMAZI EVDE KILINIR MI?

Diyanet İşleri Başkanlığı cuma namazının evde kılınıp kılınamayacağı ile ilgili sorulan soruyu şöyle cevapladı:

İslam’ın şiarlarından sayılan Cuma Namazı, cemaatle camide veya açık alanda kılınması gereken temel ibadetlerdir. Bu namazın, özel hanelerde kılınması caiz değildir. Evlerde kılınan bir namaz Cuma namazı olarak geçerli olmaz.

Cuma namazı da dâhil olmak üzere cemaatle kılınan namazlarda imam ile ona uyanların hakikaten ya da hükmen aynı mekânda bulunması şart olduğu için televizyon, internet vb araçlarla gösterilen namazlara başka yerlerden uyulması da caiz olmaz. Bu nedenle imamın namaz kıldırdığı mekânın gerçekten ya da hükmen dışında sayılan başka bir mahalde bulunan bir kimsenin o imama uyarak namaz kılması durumunda bu namaz geçerli sayılmaz.

Aynı dizileri tekrar tekrar izliyor musunuz? İşte nedeni Aynı dizileri tekrar tekrar izliyor musunuz? İşte nedeni Haberi Görüntüle

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

Cuma namazının farzı iki rekâtlık bir namazdır. Bunun yanında farzdan önce dört rekât, farzdan sonra dört rekât olmak üzere sekiz rekât da sünneti vardır. İmam Ebû Yusuf'a ve İmam Muhammed'e göre ise farzdan sonra kılınacak sünnet bir selamla dört ve bir selamla iki rekât olmak üzere toplam altı rekâttır. Bu görüşün Hz. Ali'den rivayet edildiği nakledilmektedir. Cuma namazı kılınırken ilk sünnet tıpkı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. Sünnetin ardından imam-hatip minbere çıkarak oturur. Müezzin, iç ezanı okur. Ezandan sonra imam kalkarak iki kısımdan oluşan hutbeyi okur. Hutbede cemaati dinî konularda bilgilendirici ve yönlendirici konuşma yapar. Hutbe okunduktan sonra imam minberden inerek cemaatin önüne geçer ve cemaate iki rekât Cuma namazı kıldırır. İmam-hatip, Cuma namazının farzına ve cemaate imam olmaya, cemaat de Cuma namazına niyet eder. Tıpkı cemaatle kılınan sabah namazı gibi iki rekât Cumanın farzı kılınır. Cuma namazında imam-hatip, Fatiha ve zamm-ı sûreyi sesli olarak okur. Cuma namazının farzı kılındıktan sonra, cumanın son sünneti kılınır. Bu sünnet, öğlenin ilk sünneti gibi kılınır. Böylece Cuma namazı tamamlanmış olur.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading