Çocuğa sorumluluk duygusu nasıl kazandırılır? Sorumluluk sahibi bir birey yetiştirmek için dikkat edilmesi gerekenler neler? İşte cevaplar...
Sorumluluk, günlük hayat koşuşturmasından pek önemsenmese de çocukluktan yetişkinliğe geçişte çok önemli etkilere sahip. Okul ve iş hayatındaki başarıyı etkileyen bu duygu, aynı zamanda özgüven oluşması sürecini de pekiştiriyor.
![Burcu Biricik anne oldu! Ünlü oyuncu bebeğine bakın hangi ismi verdi!](https://www.trhaber.com/uploads/photos/2024/07/biricik-gorsel.webp)
ÇOCUK VERİLEN GÖREVİ YAPTIĞINDA ÖDÜLLENDİRİLMELİ
Çocuklarda sorumluluk duygusu oluşturmak için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Sorumluluk duygusunu öğrenmesi için öncelikle çocuklara bilgilendirme yapılmalı ardından çocuk takip edilmeli ve neyi nasıl yaptığına bakılmalı. Sorumluluk bilinci kazanmak zaman alacağından çocuğu takip etmek ona bu durumun önemli olduğunu da gösterir. Çocuk kendisine verilen görevleri yerine getirdiği zaman ödül ile desteklemek de önemli.
Anne babalar bu süreçte öncelikle çocuğa rol model olmalı. Çocuğun her sorunu çözülmemeli, kendi sorumluluklarını alması beklenmeli ve kendi başına sorunu çözebilmesi için olanak tanınmalı.
![Takı merasimi dudak uçuklattı! Kadir Ezildi'nin nişanlısına taktığı takılar gündem oldu!](https://www.trhaber.com/uploads/photos/2024/07/ekran-goruntusu-2024-07-20-122618139550873.webp)
ÇOCUĞUN SORUMLULUĞUNU ANNE BABA ÜSTLENMEMELİ
Nasılsa yapmıyor diye düşünülerek çocuğun görev ve sorumlulukları anne baba tarafından yerine getirilmemeli. Olumlu davranışlardan sonra "hayret nasıl yapabildin?" şeklinde çocuğu demoralize edecek ifadeler kullanılmamalı.
![Sevgilisini öpmeye doyamadı! Kızılcık Şerbeti'nin Görkemi Öge Özacar'ın ünlü iş adamıyla samimi halleri gündem oldu!](https://www.trhaber.com/uploads/photos/2024/07/oacar.webp)
ÇOCUK, HATALARINDAN DERS ÇIKARMAYI ÖĞRENMELİ
Seçimlerinin sonucunu yaşamalarına izin verilmeli. Çünkü böylelikle çocuk hata yaptığında tekrar yapmamayı öğrenir. Çocukların yaşayarak ve yaparak öğrendiği unutulmamalı. Anne baba bu süreçte aynı dili kullanıp tutarlı davranışlar sergilemeli. Anne ve baba ortak kurallar koyarak güvenli sınırlar çizmeli.