SON DAKİKA
Çocuğa sorumluluk duygusu nasıl kazandırılır? Çocuğun hata yapmasına ve hatalarından ders çıkarmasına fırsat tanıyın!

Çocuğa sorumluluk duygusu nasıl kazandırılır? Çocuğun hata yapmasına ve hatalarından ders çıkarmasına fırsat tanıyın!

Kişiyi başarıya götüren ve sorunlarla daha kolay başa çıkmasını sağlayan sorumluluk duygusu çocukluk yaşlarında kazanılıyor. Bu süreçte üzerine önemli görevler düşen anne babaların gözlemci rolünde olması gerekiyor. Çocuğun yerine sorumluluk almamak ve hatalarından ders çıkarmasına fırsat vermek yapılması gerekenlerden yalnızca birkaçı...

Yaşam

01.02.2024, 16:43

Çocuğa sorumluluk duygusu nasıl kazandırılır? Sorumluluk sahibi bir birey yetiştirmek için dikkat edilmesi gerekenler neler? İşte cevaplar...

Sorumluluk, günlük hayat koşuşturmasından pek önemsenmese de çocukluktan yetişkinliğe geçişte çok önemli etkilere sahip. Okul ve iş hayatındaki başarıyı etkileyen bu duygu, aynı zamanda özgüven oluşması sürecini de pekiştiriyor.

Rüyada mancınık görmek ne demek? Rüyada mancınıkla taş atmak ne... Haberi Görüntüle

ÇOCUK VERİLEN GÖREVİ YAPTIĞINDA ÖDÜLLENDİRİLMELİ

Çocuklarda sorumluluk duygusu oluşturmak için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Sorumluluk duygusunu öğrenmesi için öncelikle çocuklara bilgilendirme yapılmalı ardından çocuk takip edilmeli ve neyi nasıl yaptığına bakılmalı. Sorumluluk bilinci kazanmak zaman alacağından çocuğu takip etmek ona bu durumun önemli olduğunu da gösterir. Çocuk kendisine verilen görevleri yerine getirdiği zaman ödül ile desteklemek de önemli. 

Anne babalar bu süreçte öncelikle çocuğa rol model olmalı.  Çocuğun her sorunu çözülmemeli, kendi sorumluluklarını alması beklenmeli ve kendi başına sorunu çözebilmesi için olanak tanınmalı.

Filenin Sultanları Vakıfbank Zehra Güneş'den süpriz aşk! Ünlü futbolcuya gönlünü... Haberi Görüntüle

ÇOCUĞUN SORUMLULUĞUNU ANNE BABA ÜSTLENMEMELİ

Nasılsa yapmıyor diye düşünülerek çocuğun görev ve sorumlulukları anne baba tarafından yerine getirilmemeli. Olumlu davranışlardan sonra "hayret nasıl yapabildin?" şeklinde çocuğu demoralize edecek ifadeler kullanılmamalı.

Tarkan'a küfür eden Serdar Ortaç'tan özür açıklaması: İlaçların üzerine çok... Haberi Görüntüle

ÇOCUK, HATALARINDAN DERS ÇIKARMAYI ÖĞRENMELİ

Seçimlerinin sonucunu yaşamalarına izin verilmeli. Çünkü böylelikle çocuk hata yaptığında tekrar yapmamayı öğrenir. Çocukların yaşayarak ve yaparak öğrendiği unutulmamalı. Anne baba bu süreçte aynı dili kullanıp tutarlı davranışlar sergilemeli. Anne ve baba ortak kurallar koyarak güvenli sınırlar çizmeli.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading