SON DAKİKA
Bahçenizde yabani otlar mı var? Hızlı bir şekilde yayılan ve büyüyen yabani otlarla mücadelede malç en etkili yöntem!

Bahçenizde yabani otlar mı var? Hızlı bir şekilde yayılan ve büyüyen yabani otlarla mücadelede malç en etkili yöntem!

Bahçe sahiplerini en çok yoran şey yabani otlar. Karahindiba, yengeç otu, kuş otu ve gündüzsefası gibi otlar çılgınca kontrolden çıkmaya başlayınca iş zahmetli bir hal alıyor. Bu durumun önüne geçmek için ise kimyasal ürünler asla bir seçenek olmamalı. Peki yabani otların temizlenmesi için ne yapılabilir?

Yaşam

23.02.2024, 20:20

Bahçelerdeki yabani otlar nasıl temizlenir? Geniş bir alana yayılan yabani otları pratik ve doğal yöntemlerle yok etmek mümkün mü? İşte cevaplar...

Bahçeleri adeta boğan yabani otlar kontrolsüz bir şekilde etrafı sarma özellikleriyle biliniyor. Tek tek çıkarmanın mümkün olamayacağı duruma geldiklerinde bahçe sahiplerini bir hayli yoran bu otlarla mücadele için kimyasalsız yöntemler de yok değil. 

Rüyada sütlaç görmek ne demek? Rüyada sütlaç yapmak ne anlama... Haberi Görüntüle

MALÇ YABANİ OTLARIN FİLİZLENMESİNİ ENGELLİYOR

Harry Potter dizisi ne zaman çıkacak? Hangi kanalda yayınlanacak? Haberi Görüntüle

En yaygın yabani otlardan bazıları olan karahindiba, yengeç otu, yonca, kuş otu ve gündüzsefasını yok etmek için kullanılabilecek ilk yöntem kompostun bir başka formu olarak da adlandırılan malç kullanmak. Malçlamanın yabani otları bastırmada bu kadar etkili olmasının nedeni, yabani otların filizlenmesi ve büyümesi için ihtiyaç duyduğu güneş ışığını engellemesi.

Malç ayrıca toprak yüzeyinden buharlaşmayı azaltarak topraktaki nemin korunmasına da yardımcı olabiliyor. Bu yöntemin etkili olabilmesi için ise 5 cm ile 7.5cm arası derinlikte uygulanması gerekiyor. 

Demet Özdemir'in milyonluk kombini olay oldu! Aldığı ceketin fiyatı dudak... Haberi Görüntüle

YOĞUN ÇİM, YABANİ OTLARA ALAN TANIMAZ

Toprağın pH seviyesini dengede tutarak ve çimleri çok düşük biçmeyerek de istenmeyen yabani otlardan kurtulmak mümkün. Yoğun ekili bir bahçe veya çim yetiştirmek, yabani otları bastırabilir.

Caner'in yıllarca unutamadığı aşkıydı! Gelinim Olur Musun’un olaylı gelini Tülin'in... Haberi Görüntüle

MISIR GLÜTENİ SAĞLIKLI AZOT KAYNAĞI

Uzmanlar, mısır glüteni kullanmanın da yabani otlarla mücadelede etkili olabileğini dile getiriyor. Bu ürün yabani ot tohumlarının çimlenmesini engelliyor. Mısır glüteni ayrıca bitkilerin büyümesi için ihtiyaç duyduğu bir besin maddesi olan sağlıklı bir azot salınımını sağlıyor. 
 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading