SON DAKİKA
Akrilik tezgahlar kullanışlı değil! Bu bilgiler mutfak yenilerken tezgah seçiminde size çok yardımcı olacak!

Akrilik tezgahlar kullanışlı değil! Bu bilgiler mutfak yenilerken tezgah seçiminde size çok yardımcı olacak!

Kadınların ev dekorasyonunda en önem verdiği yer mutfak. Dolap, perde, halı, aydınlatma planları yapılırken uzun süren bir değerlendirme süreci yaşanıyor. Mutfak yenilenirken belki de en özen gösterilmesi gereken nokta ise tezgahlar. Peki mutfak tezgahı seçerken nelere dikkat edilmeli?

Yaşam

23.01.2024, 19:37

Mutfak tezgahı seçilirken nelere dikkat edilmeli? Mutfak tezgahı nasıl seçilir? Tezgahın hangi malzemeden yapılmış olması gerekiyor? İşte cevaplar...

Mutfak yaptırırken veya yenilerken ince eleyip sık dokumak gerekiyor. Her zaman yapılabilecek bir değişiklik olmadığı ve ciddi bir bütçe ayrılması gerektiği için özellikle mutfak tezgahlarının sağlam ve kullanışlı olması şart.

Surivor All Star'da büyük kavga! Oyuncular birbirine girdi! Secan Yıldırım'ın... Haberi Görüntüle

MALZEME DAYANIKLILIĞI ÇOK ÖNEMLİ 

Mutfak tezgahı seçiminde ilk dikkat edilmesi gereken şey malzemenin dayanıklılığı. Darbelere, ısıya ve çizilmelere karşı dayanıklılık özen gösterilmesi gereken bir konu. 

Sevgililer günü tuzağına dikkat! Tüketiciler Konfederasyonu Başkanı online alışverişlerdeki hilelere... Haberi Görüntüle

GRANİT, MERMER VE KOMPOZİT TAŞ...

Darbelere karşı dayanıklılıkta granit ve kompozit taş seçenekleri düşünülebilir. Bunun dışında mermer de alternatifler arasında ancak seramik ve laminant kaplama tezgahlar pek de şık durmuyor. Akrilik tezgahlar da sağlam olur ve aldıkları darbe sonrası telafisi diğer seçeneklere göre daha mümkündür.

Serdar Ortaç Survivor yarışmacısıyla yeni bir aşka yelken açtı! ''Hayatımın... Haberi Görüntüle

BÜTÜN TEZGAH İSTEYEN AKRİLİĞE YÖNELİYOR

Mutfağın ölçülerine uygun tezgah yaptırmak da çok önemli. Granit ve mermer bildiğiniz gibi doğal malzemelerdir. Ve mutfağın ölçülerine uygun yapılacaksa yüksek ihtimalle ek yerleri olacaktır. Bütünsel bir tezgah isteyenler bu ihtimali göz önünde bulundurup akrilik tezgahlara yönelebilir. Akrilik tezgahlarda eviyeler bile sonradan eklenmez, her şey tek parça halindedir.

Acun Ilıcalı bombayı patlattı: Dünyaca ünlü eski futbolcu Survivor'a katılacak Haberi Görüntüle

ÇİZİLMELERE KARŞI EN DAYANIKLI MALZEME MERMER

Granit, mermer ve kuvars tezgah modelleri sert malzemeler çizilmelere karşı dirençlidir. Akrilik tezgahlar çizilmelere doğal taş tezgahlar kadar dayanıklı değil. Hem akrilik hem de ahşap tezgahlardaki çizikli bölgeler zımparalanıp cilalanmarak eski görünümlerine kavuşturulabilir. Ancak laminant, seramik ve cam tezgahlarda oluşacak çizikler tamiratla ortadan kaldırılamaz.

Cübbeli Ahmet Hoca Acun Ilıcalı'nın o programına tepki gösterdi: Ahirette... Haberi Görüntüle

AKRİLİK TEZGAH ISIYA DAYANIKLI DEĞİL

Fazlasıyla ısıya maruz kalan tezgahların bu yönden de iyi seçilmesi lazım. Isıya en dayanıklı tezgah malzemelerinin başında paslanmaz çelik gelebilir. Doğal taşlar, kompozit taş ve cam ısı dayanımı konusunda iyi performans sergiler. Ancak akrilik ve polyester tezgahlarda ısıya maruz kalma, deformasyona yol açabilir. 

Tarkan'a küfür eden Serdar Ortaç'tan özür açıklaması: İlaçların üzerine çok... Haberi Görüntüle

RENK, DESEN VE DOKU SEÇİMİ SİZE KALMIŞ

Tüm işlevsel özelliklerinin yanında, estetik özellikler de mutfak tezgahı seçiminde önemlidir. Renk, desen ve doku, bazı malzemelerde sizin zevkinize göre belirlenebilir. Granit ve mermer doğal taşlar olduklarından çok fazla varyasyon mümkün değildir. Kompozit taşlar ve akrilik tezgahlar ise son derece çok alternatif sunar. 

Şarkıcı Doğuş ''estetik delikanlılığı bozar'' dedi! Estetik yaptıran erkekleri yerden... Haberi Görüntüle

CAM TEZGAHLARI TEMİZLEMEK ÇOK KOLAY

Tezgahın kolay temizlenebilmesi ve bakteri barındırmayan niteliklere sahip olması dikkat edilmesi gereken bir diğer konu. Bu noktada cam ve metal tezgahların başı çektiği  söylenebilir. Bu iki malzeme sirke, limon vb. asidik sıvılardan da etkilenmez. Kompozit taş tezgahlar yüzeylerinde gözenek barındırmadığı için bakteri üremesine uygun değildir. Mermer ve granitte gözenekler ve kılcal damarlar olduğundan bakteri barındırma konusunda tam anlamda güvenli olmayabilir. Akrilik tezgahlar da bakteri barındırmaz. 

Tabi tüm bu sayılanlar maddi yönden de güç gerektiriyor. Mutfağını yenilemek isteyenler bütçesi yüksekse granit ve mermer ürünlere, düşükse akrilik, polyester ve cam tezgahlara yönelebilir.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading