banner2

Yunanistan'ın ilk İHA'sı TEKNOFEST'ten çalındı! Görenin ağzı açık kalıyor

Uçuş denemelerine başlanan ve Yunan halkına büyük heyecan veren İHA'nın 2021 TEKNOFEST'te tanıtılan ALPKUŞ İHA'nın kopyası olduğu ortaya çıktı.

Savunma 30.11.2022, 11:22 30.11.2022, 11:31
Abone ol

İnsansız hava aracı teknolojileri konusunda Türkiye'nin oldukça gerisinde kalan Yunanistan yerli İHA macerasına kopya araçla başladı. 

Atina'da S.A.S. Technology firması tarafından geliştirilen ve uçuş görüntülerine yer verilen TALOS isimli aracın 2021 TEKNOFEST'te sergilenen ALPKUŞ İHA'nın birebir kopyası olduğu ortaya çıktı. 

Tanıtımı yapılan Yunan TALOS

200 kilogram ağırlığa, 4,4 metre uzunluğa sahip Yunan İHA'sının 500 kilometre harekât yarıçapı bulunduğu ve havadaki hızının 180 km/saat olduğu belirtiliyor. 

TEKNOFEST'te sergilenen ALPKUŞ

ALPKUŞ'un özellikleri ise 160 kilogram ağırlık, 4 metre uzunluk, 50 kilogram yük taşıma kapasitesi, 11 saat uçuş süresi ve saatte 150 km hız şeklindeydi. 

Geliştirdiği 'yerli' İHA'yı sosyal medya hesaplarından gururla duyuran Yunan firma SAS Tech, "Bu teknolojiye çok az kişinin sahip olduğu bir dönemde, Yunanistan'da İHA'lar konusunda yenilikçi bir şeyler yapma kabiliyetimiz olduğunu TALOS'la kanıtlıyoruz" mesajını paylaştı. 

Yunan firmanın Türkiye'den 'arakladığı' İHA'yı geçtiğimiz yıl mühendis Alper Sarısan TEKNOFEST'te tanıtmıştı. 

'Cri Cri' olarak adlandırılan tek kişilik amatör uçağın insansız hale getirilmiş tasarımını hayata geçiren Sarısan, tamamen alüminyum panelden imâl ettiği ALPKUŞ adlı İHA'yı başarıyla uçurmuştu. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!