banner2

Türkiye'nin tank ihracatı sorunsuz ilerliyor: ABD KAPLAN gibi bir tankı 2 yıl sonra yapacak

FNSS, Endonezya ile geliştirdiği iş modeliyle Türkiye'nin ilk tank ihracatına imza attı. Orta sınıf KAPLAN tankı Türkiye desteğiyle şimdi HARIMAU isminde üretiliyor. Şirket yetkilisi, ABD'nin KAPLAN sınıfı bir tank üretmek için henüz yeni sözleşme imzaladığına dikkat çekiyor.

Savunma 04.11.2022, 15:23 04.11.2022, 15:39
Abone ol

Endonezya ile Türkiye arasında savunma sanayii işbirliği derinleşiyor. İki ülke, 2015 yılında başlatılan proje kapsamında şu anda ortak tank üretiyor. Kara araçlarında Türkiye'nin önde gelen firmalarından FNSS'nin ürettiği KAPLAN tankı, Endonezyalı PT Pindad tarafından seri imâl ediliyor. 

Türkiye'nin tank sınıfındaki ilk ihracatına imza atan FNSS, Endonezyalı firma ile teknoloji transferini de içeren ortak üretim modeli geliştirdi. Cakarta'da düzenlenen Indo Defence Expo&Forum 2022 Fuarı'nda projeye ilişkin bilgi veren FNSS Kurumsal İletişim Müdürü Cem Altınışık, "Muhtemeldir ki birkaç sene içinde yeni projelerle belki KAPLAN, belki KAPLAN'ın başka konfigürasyonunu bölgede görme imkanımız olacak" sözleriyle Güneydoğu Asya'daki başka ülkelere de ihracat işareti verdi. 

Cem Altınışık

Orta sınıf tank KAPLAN, Endonezya dilinde 'kaplan' anlamına gelen HARIMAU adıyla üretiliyor. KAPLAN MT'yi Endonezya'nın en büyük savunma sanayii şirketi PT Pindad ile Endonezya ordusu için geliştirdiklerini söyleyen Cem Altınışık, ilk aşamada Endonezya ordusunun özel istekleri doğrultusunda 2 prototip tank üretilip bu ülkede kalifiye edildiğini, sonrasında seri üretim anlaşması imzalandığını kaydetti.

ABD BÖYLE BİR PROJEYE YENİ BAŞLADI

Proje kapsamında 18 tankın Endonezya Kara Kuvvetlerine verilmesinin öngörüldüğünü ifade eden Altınışık, bu yılın ilk çeyreğinde 10 tankın gövdelerinin tamamlandığını ve Endonezya'ya gönderildiğini, diğer 8 aracın gövde üretimi ve tanklara kule entegrasyonunun da ülkede başladığını bildirdi.

Fuarda Kaplan MT'nin kule entegrasyonu tamamlanmış haliyle sergilendiğini dile getiren Altınışık, KAPLAN benzeri programların farklı ülkelerde de görülmeye başlandığına işaret etti. ABD'de orta sınıf tank projesi başlatıldığını hatırlatan Altınışık, şunları söyledi:

"ABD ordusu en yakın 2 yıl sonra böyle bir ürüne kavuşacak. Böyle bir tanka Endonezya ordusu daha kısa sürede ulaşmış oldu. Tankı ortak geliştirdiğimiz için sınai mülkiyet hakları hem Türkiye'de hem Endonezya'da olacak. İki ülkede yapılan ortak üretimle de yine bir artı değer yaratmış olduk. Özellikle Batılı şirketlerin ürün satmak suretiyle bölgede gerçekleştirdiği ihracatların çok daha ötesinde, çok yüksek artı değerler oluşturarak çalışmalarımıza devam ediyoruz."

KISITLI YÜZÖLÇÜMÜ İÇİN İDEAL 

Altınışık, Endonezya gibi çok sayıda ada ve adacığı olan, ana muharebe tankının hızlı konuşlandırılamayacağı ülkelerde KAPLAN MT'nin, piyadeye ivedi şekilde zırh koruması altında, hareketli ateş gücü sağlamak için ideal bir platform olduğunu söyledi.

Tankın çok iyi bir güç ve ağırlık oranına sahip olduğunu, yüksek manevra ve hız kabiliyetiyle görev yapabildiğini vurgulayan Altınışık, tankta kullanıcının istediği bir kule kullanıldığını, talebe göre farklı bir kuleyle de üretim gerçekleştirilebileceğini ifade etti.

DURUMSAL FARKINDALIK ÇOK YÜKSEK

Altınışık, tankın özelliklerine ilişkin şu bilgileri verdi:

"Tank 3 kişilik. Otomatik bir doldurucuya sahip. Komutanın bağımsız bir periskopu var. Otomatik yükleyici sayesinde istediğimiz hedefe kısa sürede atış gerçekleştirebiliyoruz. Sürücünün diğer tanklarla kıyaslandığında optik ve kameralar sayesinde çok yüksek bir durumsal farkındalığı var. Bu sayede de sadece sık ormanlarda değil meskun mahallerde de çok yüksek bir görüş kabiliyetiyle tank kullanılabiliyor. Mayın ve balistik korumaya sahip. Tüm bu isterlerle çok iyi şekilde optimize edildi."

Cem Altınışık, Güneydoğu Asya ülkelerinde uzun süredir faaliyet gösterdiklerini ve ürettikleri çeşitli araçların farklı ülkelerde görev yaptığını dile getirdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!