Yandex Metrica

Sitede Ara

Putin: S-500, Sarmat ve Zirkon yakında Rus envanterinde

Putin: S-500, Sarmat ve Zirkon yakında Rus envanterinde

Rus lider Putin, yakında ordu envanterine girecek silahları açıkladı: Hava savunma sistemi S-500, hipersonik füze Zirkon ve kıtalararası balistik füze Sarmat.

Savunma

02.05.2024, 13:08

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 'Sarmat' kıtalararası balistik füzesi, 'Zirkon' hipersonik füzesi ve yeni S-500 füze savunma sistemi gibi yeni geliştirilen Rus silahlarının yakında Rusya ordusunda göreve başlayacağını söyledi.

Kinzhal gibi bir hipersonik füze olan Zirkon, 40 km irtifada saatte 10 bin km hızla ilerleyip 750 km menzildeki hedefi vurabiliyor. Bu hız, füzenin 750 km mesafeye yaklaşık 4,5 dakikada ulaşabilmesi anlamına geliyor.


Kremlin'de askeri üniversitelerin mezunlarıyla bir araya gelen Putin, yeni geliştirilen Rus silah sistemlerinin Rusya ordusunda ne zaman göreve başlayacağına ilişkin açıklama yaptı.

Putin, "Avangard hipersonik füze kompleksi ile 'Kinzhal' hipersonik füze sistemleri, halihazırda orduda göreve başladı. 'Sarmat' kıtalararası balistik füzesi, 'Zirkon' hipersonik füzesi ve S-500 füze savunma sistemi ve benzeri gibi diğer benzersiz silah sistemleri de yakında göreve başlayacak" dedi.

Sarmat adı verilen füze, yaklaşık 20 bin kilometre menzile sahip termonükleer kapasiteli balistik bir Rus mühimmatı. 


2034 yılına kadarki dönemi kapsayan yeni devlet silahlanma programı oluşturma çalışmalarının önde gelen bilimsel toplulukların, savunma enstitülerinin ve tasarım bürolarının yaptığı geliştirmeler dikkate alınarak sürdüğünü belirten Putin, "Programın uygulanması, ülkenin savunma potansiyelinin güçlendirilmesine yönelik olacak. Elbette sizler, bu teknik donanımları kullanacaksınız" ifadelerini kullandı.

Modern Rus ordusunun komutanların rol ve sorumluluklarını özel kılan ileri teknolojilerin, yeniliklerin ve bilgilerin gerçek bir birleşimi olduğunun altını çizen Putin, "Komutanın rolü ve sorumluluğu artık birkaç kat artmış durumda. Sadece askeri bilim alanında sağlam ve temel teorik eğitime değil, aynı zamanda kendimizi sürekli geliştirmeye, astların en yeni askeri teçhizatta ustalaşmasına yardımcı olmaya ihtiyacımız var" diye konuştu.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading