banner2

Derin sularda dengeleri alt üst edecek proje: 5 ton yüklü denizaltı avcısı geliyor

Türkiye'nin ilk silahlı insansız deniz aracını üreten ARES Tersanesi şimdi daha zorlu bir proje üzerinde çalışıyor: 5 ton faydalı yük taşıyan bir denizaltı avcısı...

Savunma 27.10.2022, 12:58 27.10.2022, 13:57
Abone ol

Savunma devi METEKSAN ile birlikte geliştirdiği 'ULAQ' sayesinde adını dünyaya duyuran ARES Tersanesi, üretim kapasitesini geliştirmesinin yanında Türkiye'nin güvenliğine katkı sunmak için yeni projeleri de devreye aldı. Bu kapsamda tersanenin üzerinde çalıştığı son proje, 'denizaltı savunma harbi' (DSH) görevinde kullanılacak bir silahlı insansız deniz aracı (SİDA) oldu. 

ULAQ serisi kapsamında üretim çalışmaları devam eden ve yakında testleri başlayacak ULAQ-DSH SİDA'nın en önemli özelliği, faydalı yük kapasitesini normalden 2,5 kat artıracak olması... Yani seri üretimdeki ULAQ SİDA'lar 2 ton civarında yük taşırken, denizaltı avcısı olarak kullanılacak ULAQ-DSH yaklaşık 5 tonluk faydalı yükle seyre çıkabilecek. 

Antalya Serbest Bölgesindeki ARES Tersanesi'nde konuya ilişkin detaylı bilgileri ARES İnsansız Sistemler Proje Yöneticisi Onur Yıldırım verdi. 

ULAQ SİDA'nın, zorlu deniz koşullarında insan hayatını riske atacak ortamlardan mürettebatı uzaklaştırmak ve riskli alanlarda daha emniyetli görevler icra edebilmek amacıyla geliştirildiğini hatırlatan Yıldırım, botun uzaktan kontrol edilebilir bir bot olmanın ötesinde otonom bir araç olduğunu dile getirdi. 

ULAQ'ın C band ve uydu üzerinden kontrol edilebildiğini ya da otonom şekilde hareket edebildiğini kaydeden Yıldırım, ilk aracın ardından Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçları doğrultusunda yeni bir ULAQ SİDA için üretime devam ettiklerini anlatarak şunları söyledi:

BİRDEN FAZLA GÖREVİ YAPABİLECEK

"Üretimine başladığımız Denizaltı Savunma Harbi opsiyon görev yüklü versiyonu, prototip bottan teknik olarak daha üstün özelliklere sahip olacak. Üzerine koyduğumuz silah yükü daha gelişmiş olacak. Prototip olarak ürettiğimiz ULAQ, 2 ton faydalı yük taşıma kapasitesine sahipken yeni üretilecek ULAQ SİDA (DSH) botunda bu miktar 4,5-5 tonları bulacak. Mevcut botta güdümlü füze ya da 12,7 milimetre uzaktan komutalı silah sistemi entegre edilebilirken yeni üretilecek botumuz aynı anda hem liman savunma hem su üstü harbi görevlerini icra edebilecek kabiliyete sahip olacak, yani birden fazla faydalı yük aynı anda tekne üzerinde konuşlandırılabilecek. Tüm bu faydalı yüklere ek olarak yeni botun üzerinde deniz altı savunma harbine yönelik faydalı yükler de entegre edilecek."

MOTORU DA YERLİ: TÜMOSAN'LA ANLAŞTILAR

Onur Yıldırım, üretimlerde yerli ürün kullanımına büyük önem verdiklerini ve 'Ne Kadar Yerliysen O Kadar Millisin' mottosuyla ürünleri dizayn ettiklerini belirtti. Bu doğrultuda her parçanın yerli olanını tedarik etmeye özen gösterdiklerini anlatan Yıldırım, "Yerli motor üretimi yapan TÜMOSAN ile teknik görüşmeleri tamamladık. Gelinen noktada yeni üretimine başlanan ULAQ'ta yerli motorlar kullanılacak. ULAQ botunda yerli motor kullanacak olmanın heyecanı ile beraber bu konuda ilk olmanın da haklı gururunu yaşıyoruz" diye konuştu.

Botun insansız savunmanın getirdiği çok sayıda avantaja sahip olacağını, personelin riskli alanlardan uzak tutulacağını dile getiren Yıldırım, botun mavi vatanda güvenlik güçlerinin ihtiyaç duyduğu her noktada kullanılabileceğini kaydetti.

Yeni ürün için çalışmalara mayısta başladıklarını aktaran proje yöneticisi Yıldırım, "12 ayda tamamlayıp, gelecek yıl mayısta testlerine başlamayı planlıyoruz. Kasım 2023'te de Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edeceğiz" ifadesini kullandı.

Bu arada harp başlıklı Cirit Lazer Güdümlü Füze ve 12,7 milimetre uzaktan komutalı silah sistemi ile atışlarını başarıyla tamamlayan ULAQ SİDA'nın ikinci serisinde üretime başlandı. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!