Denizde casusluk notları: Kurmay başkan ve teknik başkan gitmeli!

Deniz sonarı ve bataryasının yerli imkanlarla üretilmesini isteyen Cihat Yaycı ile Rıza Adanır, 2019'da casusluk çetesinin hedefindeydi. Sanık Albay Baytürk, tuttuğu notlarda "Teknik başkan ve kurmay başkanı değişmeli" diyor.

Savunma 25.09.2021, 10:54 25.09.2021, 11:30
Abone ol
Denizde casusluk notları: Kurmay başkan ve teknik başkan gitmeli!

Kritik savunma projelerini yabancılara pazarlayan casusluk çetesine ilişkin soruşturmada şok edici ayrıntılar var. Türkiye'nin yerli imkanlarla üretmek istediği deniz sonarı ve denizaltı bataryaları konusunda notlar tutup bunları 'aracı' Emre Özlük'e gönderen sanık Albay Faruk Baytürk, "Teknik başkan ve kurmay başkanı değişmeli" diyor. Notların yazıldığı 2019 Aralık ayında Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı görevinde Tümamiral Cihat Yaycı, Teknik Başkanlıkta ise Tuğamiral İbrahim Rıza Adanır bulunuyordu. 

Yeni Şafak gazetesinden Fazlı Şahan'ın haberine göre, sanıklardan emekli Albay Faruk Baytürk, yabancı firmalara danışmanlık yapan Emre Özlük’e gönderdiği 'Firefly' (Ateşböceği) başlıklı notta, Türkiye’nin yüksek fiyatlarla yurtdışından aldığı sonarlar ve denizaltı bataryalarını millileştirmek için yaptığı çalışmalara ilişkin bilgi veriyor. Bu girişimin engellenmesi gerektiğini savunan Baytürk, kritik araçların yerli imkanlarla üretilmesinde ısrar eden isimlerin görevden alınması gerektiğini dile getiriyor. 

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı ile Teknik Başkanı’nın değişmesi gerektiğini kaydeden Baytürk, notlarına şunları yazmış: "Çözüm ancak teknik ve kurmay başkanı değişirse, iş ancak o zaman geriye döner. Siyasi nedenlerle ortaya çıkan yerlileşme sevdası işi bu noktaya getirmiş."

NOTUN TARİHİ 8 ARALIK 2019 

Belgede, bataryalarla ilgili anlaşmanın, Emre Özlük’ün çalıştığı firmanın danışmanlık hizmeti verdiği 'L3' firmasından alınması için yol haritası belirlendiği de görülüyor. Notun kaleme alındığı 8 Aralık 2019 tarihli belgede Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı’nı Tümamiral Cihat Yaycı, Teknik Başkanlığı’nı ise Tuğamiral Rıza Adanır yapıyordu.

Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı, Deniz Kuvvetlerinden ayrılmasının ardından TÜRKDEGS'i (Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi) kurdu. 

DONANMA TÜBİTAK'I İSTEMİŞTİ 

Tümamiral Cihat Yaycı'nın Kurmay Başkanlığı döneminde Deniz Kuvvetleri'nin malzeme ve sistem ihtiyaçlarını karşılamak için TÜBİTAK ile önemli işbirliğine gidildi. Bu kapsamda donanmada oluşturulan ekibe Deniz Kuvvetleri Teknik Başkanı Tuğamiral İbrahim Rıza Adanır, TÜBİTAK ekibine ise MAM Başkanı Prof. Dr. İbrahim Kılıçarslan başkanlık etti. Deniz Kuvvetleri, TÜBİTAK’a yurtdışından satın alınan malzeme listesini vererek bunlardan yerli olarak üretilebileceklerin araştırılmasını talep etti. Çalışmaları kolaylaştırmak için de Donanma’nın elindeki arızalı, çalışmayan malzemeler TÜBİTAK’a teslim edildi.

TÜBİTAK'IN CEVABI: YAPARIZ 

Teslim edilen ürünler arasında özellikle gemilerde deniz altında ses dalgaları üzerinden çevredeki cisimleri, boyut, uzaklık ve diğer verileriyle algılayan, su altında/üstünde yol alma ve haberleşmeyi sağlayan Helras ve AQS-18A sonarları ile denizaltı bataryaları yer alıyordu. Yaycı’nın da bizzat katıldığı toplantılarda TÜBİTAK ekibi, yurt dışında çok pahalıya satılan AQS-18A sonarının ıslak bölümünün yapılabileceği, kimyasallar gibi raf ömrü olan malzemeleri de üretmek için çalışabileceklerini anlattı. Denizaltı bataryalarının ise Aspilsan ve Meteksan tarafından üretilmesi gündeme geldi.

'YERLİ İMKANLA ÜRETİLEMEZ'

Bu gelişmeler, şimdi casusluktan yargılanan sanık Faruk Baytürk'ü endişelendirdi. Tuttuğu el yazısı notlarında Baytürk, Meteksan’ın acil ihtiyaç konusu bataryaları üretebileceğini ama deniz helikopterlerin füzelerden kaçabilmesini sağlayan 'Firefly'ın yerli olarak üretilemeyeceği yorumunu yapıyor. Deniz sonarı ve bataryası konusunda da Baytürk, Cihat Yaycı ile Rıza Adanır'ın görevden alınması gerektiğini belirtiyor. 

YAYCI'YI HEP NOT ETTİLER

Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı, 15 Mayıs 2020’de bu görevden alınarak Genelkurmay Başkanlığı emrine atandı. Yaycı, 6 gün sonra 21 Mayıs 2020’de Deniz Kuvvetleri’nden istifa etti. Tuğamiral İbrahim Rıza Adanır ise Yaycı’nın istifasından 2 ay sonra toplanan YAŞ’ta Teknik Başkanlığı’ndan alınarak İstanbul Pendik’te Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Teknik Komutanı olarak atandı. Adanır bu yılki YAŞ’ta kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edildi. Casusluk sanığı Emre Özlük’ün, Yaycı’nın istifasıyla ilgili yaptığı değerlendirme de patronu Mustafa Sırrı Akın imzasıyla Leonardo firmasının Türkiye’deki temsilcisi Sergio S.’ye gönderilmiş. Notta bu gelişmelerin hem Yaycı hem de Deniz Kuvvetleri Komutanı Adnan Özbal için sürpriz olduğu ifade ediliyor. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!