banner2

Yemekten sonra neden uykumuz gelir? İşte doyduktan sonra uykuya yenilmemek için yapılması gerekenler!

Yemek yedikten sonra "bir ağırlık çöktü" şeklindeki yakınmaları duymuş veya yaşamışsınızdır. Peki bunun sebebi ne hiç düşündünüz mü? Yemek sonrası uyku halinin hakim olmasında çok fazla etken var. Fazla miktarda karbonhidrat alımı ve yeterli derecede su içmemek bu duruma yol açabilir...

Sağlık 21.09.2022, 16:56 21.09.2022, 17:24
Abone ol
Yemekten sonra neden uykumuz gelir? İşte doyduktan sonra uykuya yenilmemek için yapılması gerekenler!

Yemek yedikten sonra neden uykumuz geliyor? Karbonhidrat tüketmek yemek sonrası uykuya sebep olur mu? Yemek sonrası uykuya yenilmemek için ne yapmak gerekiyor? İşte cevaplar...

Karnımızı doyurduktan sonra şöyle bir koltuğa uzanıp uyuklama isteği çoğumuzda olmuştur. Bu durum sağlık açısından çok riskli. Yemek sonrası hemen yatmak hem kilo alımına sebep olur hem de sağlığı olumsuz etkiler. Peki yemek sonrası neden uykumuz gelir? 

KARBONHİDRATLI GIDALAR UYKUYA YOL AÇAR

Proteinli gıdaların daha iyi emilmesine ve serotonin seviyelerini artırmaya yardımcı olan birçok basit karbonhidrat içeren fast food tarzı gıdalar hemen emilir ve kan şekerini yükseltir. Hızlı kan şekeri dalgalanmaları da yorgunluk ve uyku halini beraberinde getirir.

YETERLİ MİKTARDA SU İÇMEK GEREKİYOR

Gün boyunca yeterli miktarda su içilmemesi de kişinin uykulu hissetmesine yol açar. SVücutta su olmadığında, tansiyon düşer ve nabız zayıflar. Bu da yorgunluk ve uyuşukluğa neden olur.

VİTAMİN EKSİKLİKLERİ UYKU YAPAR

Enerji metabolizmasında önemli işlevler D vitamini, B12 vitamini, demir ve potasyum gibi maddeler tarafından gerçekleştirilir. Bunların eksikliğinde enerji metabolizması düzgün çalışamaz ve yemeklerden sonra ani yorgunluklar ve uyku hali ortaya çıkabilir.

Peki, tüm bunlarla nasıl başa çıkılır ve uyku hali nasıl yönetilir? 

  • Yemeklerden sonra enerjik hissetmenin en kolay ve etkili yollarından biri 15-30 dakika yürümek veya en azından biraz ısınma hareketi yapmaktır. En basit germe egzersizleri bile vücudu uyku halinden kurtarabilir ve ayrıca doku ve organlara kan akışını daha aktif hale getirebilir.
  • Öğle yemeğinde fazla yememek ve kısa bir süre sonra ortaya çıkan açlık krizlerine yenilmemek için kahvaltıyı atlamamak gerekiyor. Kahvaltı yaptığınızda hem tok hem de neşeli ve enerjik olacaksınız.
  • Gün boyunca bir aperatif için çikolata gibi basit karbonhidratlar yerine çeşitli meyveleri seçebilirsiniz.
  • Öğle yemeğinizin sebzelerden ve bol miktarda protein içeren yağsız etten oluşması iyidir. Ayrıca uyuşukluktan kaçınmak için tam tahıllı ekmek gibi kompleks karbonhidratlar da tüketilmelidir. 
  • Özellikle kahve düşkünüyseniz, yeterince su içmeyi ihmal etmeyin. Su uyku halinin ve uyuşukluğun ruh halimizi kontrol etmesine izin vermez. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!