banner2

Su içmeyi azaltırsak ne olur? Dehidrasyon ciddi boyutlara ulaştıysa kişi komaya bile girebilir!

Su içmek yaşamın devamı için olmazsa olmaz. Vücuttaki toksinlerin temizlenmesinde, iç organların çalışmasında ve metabolizmanın hızlanmasında etkili olan suyun eksikliği bazı olumsuzlukları beraberinde getirir. Örneğin su tüketimi azaldıkça vücuttaki yağ miktarında artış görülmeye başlar...

Sağlık 19.08.2022, 20:50
Abone ol
Su içmeyi azaltırsak ne olur? Dehidrasyon ciddi boyutlara ulaştıysa kişi komaya bile girebilir!

Su içmenin sağlığa faydaları nelerdir? Su tüketimi azaldıkça ne olur? Fazla su tüketmek sağlığı nasıl etkiler? Su zehirlenmesi nedir? İşte cevaplar...

İnsan, hayvan ya da bitki. Yaratılan tüm canlılar hayatının devam edebilmesi için suya muhtaçtır. Su içmek sağlıklı bir yaşam için kazanılabilecek en güzel alışkanlık. 

SU, VÜCUDUN SAĞLIK KAYNAĞI

Gün boyu tüketilen su, vücut sıcaklığını dengeliyor, toksinlerin temizlenmesine yardım ediyor, derinin nemlenmesini sağlıyor, böbreklerin çalışmasında, vitamin ve minerallerin çözülmesinde, metabolizmanın hızlanmasında önemli görevler üstleniyor.

KABIZLIK SORUNU SUYLA SONA ERER

Yeteri kadar su tüketildiğinde, cilt daha düzgün, daha yumuşak, daha parlak ve daha esnek oluyor. Emziren kadınlarda ise, süt üretimini arttırıyor. Eklemlerin kayganlığını sağlayan su tüketimi kabızlık gibi çeşitli hastalıklardan korunmaya yardımcı oluyor.

BAŞ AĞRISININ NEDENİ SUSUZLUK OLABİLİR

Her insanın günde ortalama 1,5 – 2,5 litre arasında su tüketilmesi gerekiyor. İshal, idrar, terleme gibi aşırı sıvı kayıplarında deri elastikiyetinde azalma, baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, kan basıncı düşüklüğü gibi şikayetler görülebiliyor. Vücutta depolanan yağ miktarı artmaya başlıyor ve kilo alımı hızlanıyor. Su eksikliğinin ciddi boyutlara ulaşması halinde ise kişi komaya bile girebiliyor.

 UYANINCA VE YATMADAN 1 BARDAK SU İÇİN

Sağlıklı bir hayat için her sabah kalktığınızda 1 bardak su için. Masanızın üzerinde her zaman temiz ve tercihen cam bir şişede su bulundurun. Her gece yatmadan önce mutlaka bir bardak su tüketin.

SU ZEHİRLENMESİNE DİKKAT!

Su içmek bu kadar önemliyken gereğinden fazla su tüketilmesinin de vücut için bazı zararları olduğu unutulmamalı. Fazla su tüketmek sıvı elektrolit denge bozukluğuna neden olabilir. Özellikle kalp ve böbrek hastalarının günlük su tüketimi ile ilgili doktorlarına danışmasında fayda var.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!