banner2

Sırt ağrınızın sebebi yatış şekliniz olabilir! İşte ağrıları bitirecek en doğru uyku pozisyonları

Sırt ağrısı zaman zaman herkesin yaşadığı bir rahatsızlık. Hayat kalitesini düşüren bu durumun sebebi ise genellikle yatış şeklinden kaynaklanıyor. Uzmanlar vücudun farklı bölümlerine fazla yük binmeden yatmanın bazı yolları olduğunu belirtiyor. İşte en doğru 6 uyku pozisyonu.

Sağlık 24.03.2023, 17:12 24.03.2023, 19:27
Abone ol
Sırt ağrınızın sebebi yatış şekliniz olabilir! İşte ağrıları bitirecek en doğru uyku pozisyonları

Sırt ağrısı, kişinin gün içindeki hareketlerini etkilemekle kalmaz, uykusunu da önemli ölçüde engeller. Uyku pozisyonu ise sırt ağrısının en önemli nedeni olabilir. Bunun nedeni, bazı uyku pozisyonlarının boyun, kalça ve sırt üzerinde baskı oluşturması.

Omurgayı uzanırken doğal bir pozisyonda tutmak oldukça önemli. Bu, başınız, omuzlarınız ve kalçalarınız aynı hizada olduğu ve aynı zamanda sırtınız uygun şekilde desteklendiği sürece başarılabilir. En iyi yolu ise genellikle sırt üstü yatmak.

Uzmanlar sırt ağrısına sebep olmayan 6 farklı uyku pozisyonu olduğunu belirtiyor. 

DİZLERİN ALTINA YASTIK KOYMAYI DENEYİN

Dizlerinizin altına bir yastık koyarak sırt üstü uzanın. Sırt üstü uyumak, sağlıklı bir sırt için en iyisidir. Bu pozisyon, ağırlığı mümkün olan en geniş vücut yüzeyine eşit olarak dağıtır. Ayrıca basınç noktalarını en aza indirir ve baş, boyun ve omurganın iyi bir şekilde hizalanmasını sağlar. Dizlerin altına küçük bir yastık yerleştirmek ek destek sağlayabilir ve omurganın doğal eğrisinin korunmasına yardımcı olabilir.

YASTIĞI DİZLERİN ARASINA KOYUP YAN YATIN

Dizlerinizin arasına bir yastık koyarak yan yatın. Yan yatmak hal arasında çok yaygın. Ancak şilte ve yastık size tam olarak uymuyorsa, omurgaya ekstra baskı uygular. Sadece dizlerinizin arasına sağlam bir yastık yerleştirin. Bu, üst bacağı kaldırır ve böylece kalçaların, pelvisin ve omurganın doğal hizalamasını geri kazandırır.

CENİN POZİSYONU RAHATLAMA SAĞLAR

Cenin pozisyonunda uzanın. Bu pozisyon rahatlama sağlar çünkü dizler neredeyse göğse doğru bükülürken omurga daha az bükülür ve eklemler açılır.

MİDE ALTINA YASTIK DESTEĞİ İLE YÜZ ÜSTÜ UZANIN

Midenizin altına bir yastık koyarak yüz üstü yatın. Yüzüstü yatış pozisyonu en kötü uyku pozisyonu olarak kabul edilir. Ancak başka türlü uyuyamıyorsanız karnınızın ve kalçanızın altına ince bir yastık koymak omurganızın daha iyi hizalanmasına yardımcı olabilir.

EĞİMLİ UYKU POZİSYONUNU DENEYİN

Başınız aşağıda olacak şekilde yüz üstü yatın. Sırtüstü uyumanın kötü sayılmasının bir başka nedeni de başın genellikle bir tarafa dönmesidir. Bu, omurgayı döndürür ve boyun, omuzlar ve sırtta ek stres oluşturur. Bunu önlemek için alnınızı geniş, rulo haline getirilmiş bir havluya veya benzer şekilde bir yastığa dayayarak nefes almanız için yer açmayı deneyin. Buna ek olarak midenizin altına da bir yastık koymalısınız.

SIRTINIZ YUKARDA OLACAK ŞEKİLDE UZANIN

Özellikle istmik spondilolistezisli kişilerde eğimli bir pozisyonda, yani sırtı yukarıda olacak şekilde uyumak sırt ağrısına fayda sağlayabilir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!