banner2

Merakla beklenen iğne onay aldı! Zayıflamak isteyenler dört gözle bekliyordu

Dünyada her 2 kişiden birini etkileyen obezite, birçok sağlık sorununa zemin hazırlıyor. Bu durum diyet ve egzersizle kontrol altına almaya çalışılsa da piyasada kilo vermeyi sağlayan birçok ilaç var. Hatta son yıllarda özellikle diyabet tedavisinde kullanılan iğneler de tartışılıyor. Ciddi bazı yan etkilere sebep olan zayıflama iğnelerine İngiltere onay verdi.

Sağlık 10.06.2023, 15:26
Abone ol
Merakla beklenen iğne onay aldı! Zayıflamak isteyenler dört gözle bekliyordu

Sağlıksız beslenme ve hareketsiz bir yaşam tarzının doğal sonucu olan obezite çağımızın en yaygın sağlık sorunu. Bu durum başka hastalıkların da alt yapısını hazırlayabiliyor.

ZAYIFLAMA İĞNESİ NASIL ÇALIŞIYOR? 

Dünya genelinde obeziteyle mücadele noktasında birçok adım atılsa da çoğu insanın gözü kulağı Danimarka merkezli bir şirketin geliştirdiği zayıflatan iğnedeydi. Söz konusu iğne, yemek yedikten sonra salgılanan hormonu taklit ediyor ve kişide tokluk hissi yaratıyor. 

İNGİLTERE İĞNEYE ONAY VERDİ

Zayıflama iğnesi özellikle İngiltere'de tartışma konusuydu. Çünkü uzmanlar iğnenin ciddi yan etkileri olabileceğini düşünüyordu. Ancak hükümet kilo verdiren iğneye onay verildiğini açıkladı.

Hastanelerdeki obezite kaynaklı yükün azaltılmasına yardım edecek olan iğne pilot program kapsamında ülkedeki 10 binlerce kişide uygulanacak. Konu ile ilgili İngiltere Başbakanı Rishi Sunak da açıklama yaptı ve iğnenin obeziteyle mücadelede büyük bir umut vadettiğini söyledi. 

ZAYIFLAMA İĞNESİNİN YAN ETKİLERİ NE? 

Zayıflama noktasında uzmanların düşüncesi ise aynı. İlaç ve iğnelerden medet ummamak gerektiği, kilo vermede tek çarenin sağlıklı beslenme ve spor olduğunu belirtiyorlar. Çünkü bu enjeksiyon baş dönmesi, şişkinlik, gaz ve mide rahatsızlıklarına yol açabiliyor. 

Obezite her 2 kişiden birini etkiliyor. Bir insanın fazla kilolu olması hipertansiyon, koroner arter hastalıkları, diyabet, karaciğer yağlanması, karaciğer sirozlarına kadar vücutta yaklaşık 236 tane hastalıkla doğrudan ilişkili. Uzmanlara göre diyabet tedavisinde kullanılan ilaç ve iğnelerin suistimal edilmemesi gerekiyor. İnsanlar gidip kendi kendilerine bunu alıp kullanırlarsa ilaçla ilgili yan etkiler yaşayabilirler. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!