banner2

Karnınız açken bunları asla yapmayın! İşte uyanır uyanmaz yapmaktan uzak durmanız gereken 4 rutin!

Güne nasıl başlarsanız, öyle devam eder. Bu yüzden sabah kahvaltıdan önce yaptığınız her şey büyük önem taşıyor. Nasıl ki uyanınca mutlaka yapmamız gereken bazı rutinler varsa, sağlığımız için açken uzak durmamız gereken noktalar da var. Yataktan kalkar kalkmaz kahve içmek de onlardan biri...

Sağlık 02.10.2022, 09:27
Abone ol
Karnınız açken bunları asla yapmayın! İşte uyanır uyanmaz yapmaktan uzak durmanız gereken 4 rutin!

Sabahları uyanınca neler yapmamalıyız? Sağlığımız için sabahları kaçınmamız gereken şeyler nelerdir? İşte cevaplar...

Sabahları kahvaltıdan önce yapılan bazı rutinler gün içindeki enerji seviyesini ve sağlığı olumsuz yönde etkiler. Zararsız gibi görünse de uzun vadede etkileri görülen bu alışkanlıkları bir an önce terketmekte fayda var. 

AÇKEN NARENCİYE SUYU İÇMEYİN

Aç karna yapılmaması gereken şeylerden biri narenciye suyu içmek. Her ne kadar içerisinde bol miktarda vitamin bulundursa da bu sular açken mideye çok büyük zararlar veriyor. Eğer açken ısrarla bu suları içme niyetiniz varsa yarı yarıya suyla karıştırmakta fayda var. 

KAHVE REFLÜYE SEBEP OLABİLİR

Kahve de açken içilmemesi gereken içeceklerden biri. Sağlık için çok faydaı olduğu bilimsel verilerle kanıtlanan kahve açken tüketildiğinde mideye zarar verir. Kahve, kafeini alınmış olsa bile, midede asit üretimini arttırır ve yanmaya ve reflüye neden olabilir. 

AÇ KARNA İÇİLEN İLAÇLAR MİDE KANAMASINA YOL AÇAR

Aç karnına bazı ilaçlardan da kaçınmak lazım. Aspirin benzeri ilaçlar ciddi sindirim komplikasyonlarına neden olabilir. Ciddi durumlarda mide kanamasına bile yol açabilen bu tarz ilaçların etkisini azaltmak için sütle içmelisiniz.  

EGZERSİZİ TOKKEN YAPIN

Sabahları egzersiz yapmak daha çok kalori yakar tarzı düşünceler olsa da bu durum aç karna ppek sağlıklı olmayabilir. Boş bir midenin yaktığınız kalori sayısını etkilemesi çok düşük bir ihtimal. Bu durum aksine kas kütlesini azaltabilir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!