Yandex Metrica

İtalya'da ilk! İğnesiz Kovid-19 aşısı uygulandı

İtalya'da ilk! İğnesiz Kovid-19 aşısı uygulandı

Kovid-19 aşı uygulamasında özellikle iğne korkusu olanları sevindirecek yeni bir gelişme yaşandı. İtalya'da ilk kez bir kişi iğnesiz şırıngayla aşı oldu.

Sağlık

23.01.2024, 21:57

İtalya'nın Messina kenti iğnesiz Kovid-19 aşıları uygulanan ilk Avrupa şehri oldu. Sputnik'in haberine göre, İtalya'da hava basıncı sistemi aracılığıyla Kovid-19 aşısını kola enjekte eden iğnesiz bir şırınga kullanılıyor. İğnesiz olan şırınga aşıyı 0.15 mm'lik bir mikro deliğin içerisinden 100 milisaniyeden çok daha kısa sürede kola enjekte ediyor. 

Türk bilim insanlarından göğsümüzü kabartacak başarı: Dünyada bir ilk! Türk bilim insanlarından göğsümüzü kabartacak başarı: Dünyada bir ilk! Haberi Görüntüle

SU JETİ TEKNOLOJİSİNE BENZETİLİYOR

Uzmanlara göre, bu mekanik cihaz iğnesiz şırınganın pistonunu iten bir yay sayesinde çalıştığı için, işlem hıza dayalı. Cihazın içinde bulunan sıvı yüksek bir hızla dışarı itilerek keskinleşiyor. Günümüzde elmas ya da mermer gibi bazı hassas kesimlerde kullanılan su jeti teknolojisine benzetilen bu şırıngayla aşı olanlar acı yerine yalnızca baskı hissettiklerini söylüyor.
 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading