Bebekli ev ziyaretlerinde uyulması gereken kurallar neler? Sigara içmeyin, parfüm sıkmayın, el yıkayın!

Yeni doğmuş bir bebeği görmeye gitmek, geleneklerimiz arasında. Ancak bu ziyaretler yapılırken çok dikkatli olmakta fayda var. Steril bir ortam olan anne karnından çıkan bebeğin mikroplara maruz kalmaması için eve gelenlerin temizlik kurallarına uyması gerekiyor. Peki bu kurallar ne?

Sağlık 31.07.2022, 15:04
Bebekli ev ziyaretlerinde uyulması gereken kurallar neler? Sigara içmeyin, parfüm sıkmayın, el yıkayın!

Bebek görmeye gidince nelere dikkat edilmeli? Bebekli evde dikkat edilmesi gereken temizlik kuralları neler? İşte cevaplar...

Loğusalıkta yapılan ziyaretler, yeni doğum yapmış anne ile, dünyaya gözlerini yeni açmış olan bebeğin sağlığını tehdit etmemeli. Bebek görmeye gidenler ne kadar bilinçli olursa, anne o kadar az stres yaşar. 

Hassas anneler evine gelen misafirleri, kırılırlar düşüncesiyle çoğu zaman uyaramaz. İşte bu yüzden aşağıda sıralanan kuralları göz önünde bulundurmakta fayda var. 

BEBEKLİ EVE SİGARA İÇİP GİTMEYİN

Bebekli bir eve ziyaret için gelmeden birkaç saat önce, eğer kullanıyorsanız sigara içmemiş olun. Eve girmeden önce kapıda çekilen son fırt bebeğin sağlığını ve evin mis gibi kokusunu olumsuz etkiler. 

PARFÜM SİGARA KOKUSUNU YOK ETMEZ

Sigara içtiği yetmezmiş gibi bu kokuyu parfümle bastırmak daha büyük bir felaket. Çünkü bu sıkılan parfümle, o berbat sigara kokusu ortadan koybolmuyor. 

BEBEKLİ EVE GİRİNCE İLK OLARAK EL YIKANIR

Bu kurallar elbette tek başına yeterli değil. Dışarda hiçbir yere dokunmasanız bile bebekli eve girince önce eller yıkanır. Bol sabunla yıkadığınız ellerle bebek evindeki hijyene balta vurmamış olursunuz.

BEBEĞİ ÖP-ME-YİN!

Mümkünse bebeği hiçbir yerinden öpmeyin. Ne eli ne de yüzü. Çünkü ellerini sürekli ağzına sokan bebek, bağışıklık sistemi gelişmediği için mikroplara çok açık durumdadır. 

SERT HAREKETLERDEN KAÇININ

Telefonda bebeğin sağlığını sorarken bile "bir geleyim onu bacaklarından ısıracağım" tarzında yorumlar yapıyorsanız, ziyarete gittiğiniz bebek evinde bu isteğinizi hayata geçirmeyin. Bebeği sarsıp zıplatıp hoplatmak ve sert sevmek beyin sağlığı için oldukça zararlı. 

HASTAYKEN BEBEK EVİNE GİTMEYİN

Hasta iseniz veya hasta olacağınızı hissediyorsanız mümkünse bebekli evlere yapacağınız ziyareti erteleyin. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!