banner2

Son dakika: Bakan Çavuşoğlu'ndan AB'ye göçmen tepkisi: Böyle işbirliği olmaz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB ile göç mutabakatı konusuna ilişkin yaptığı açıklamada ''Afganlar konusunda 'biz para veriyoruz Afganları ülkede tutun, gelmesin' anlayışı olursa böyle bir işbirliği olmaz. Bu anlayışı kabul etmeyiz.'' dedi.

Politika 02.09.2021, 15:18 02.09.2021, 16:10
Abone ol

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'ye çalışma ziyareti gerçekleştiren Hollanda Dışişleri Bakanı Sigrid Kaag ile Ankara'da görüştü. Çavuşoğlu ve Kaag, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

''TALİBAN'DAN BİZE GELEN TEKLİF VAR''

Bakan Çavuşoğlu, Kabil Havalimanı'nı işletilmesine yönelik, "Şu andaki şartlarda askeri uçakların farklı ülkelerin vatandaşları ülkeden ayrılması için kullanıma açılabilir, havaalanındaki durum görülebilir. Havalimanın işletilmesi için Taliban'dan bize gelen teklif var ama Türkiye ve Katar'ın tek başına üstleneceği konu değil. Buradaki en önemli şey havaalanının güvenliği" ifadelerini kullandı.

''AB ÜSTÜNE DÜŞENİ YERİNE GETİRMEDİ''

AB-Türkiye göç mutabakatına ilişkin açıklamada bulunan Çavuşoğlu, "Türkiye olarak biz üzerimize düşeni yaptık. Avrupa ülkelerine giden göçmen sayısı yüzde 95 olarak azaldı. Maalesef Avrupa ülkeleri kendi üstlerine düşeni yerine getirmedi. Bu mutabakatın güncellemesi konusunda hem fikir kaldık. Herhangi bir ülkenin tahliye edeceği Afganların ülkemizde belli bir süre kalması mümkün değil, böyle bir teklif gelse de kabul etmeyeceğimizi başından beri söylüyoruz.'' dedi.

''GERÇEKÇİ ÇÖZÜMLER LAZIM''

''Afganlar konusunda biz para veriyoruz Afganları ülkede tutun, gelmesin anlayışı olursa böyle bir iş birliği olmaz.'' diyen çavuşoğlu, ''Afganların ülkesine gönüllü ve güvenli bir şekilde ülkelerine dönmeleri üzerine bir mutabakat sağlanmalı. Basit formül ve anlayışından AB'nin vazgeçmesi lazım, gerçekçi çözümler lazım. Biz düşüncelerimizi net bir şekilde AB'ye aktarmamıza rağmen olumlu bir adım göremedim" şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!