banner2

OGM, yangınların izleri 273 milyon fidanla siliyor

Fidanlıklarda ısı, nem ve gübre dengesine dikkat edilerek büyütülen 273 milyon fidan, yurdun dört bir yanında hem orman yangınları ile zarar gören alanlara hem de ormanlaştırılan alanlara dikilecek. ​

Politika 24.08.2021, 17:32 24.08.2021, 17:58
Abone ol
OGM, yangınların izleri 273 milyon fidanla siliyor

Orman Genel Müdürlüğü, Türkiye'nin ciğerlerini yakan orman yangınlarının geride bıraktığı izleri silmek için Türkiye genelindeki 3 bin 270 hektarlık alanda kurulu 137 fidanlıkta, 2021 yılı için farklı türlerde 273 milyon fidan üretimi gerçekleştirdi.

Orman Genel Müdürlüğü, Türkiye genelinde hızla sürdürdüğü ağaçlandırma teknikleriyle yangınlarda zarar gören orman alanlarını yeniden yeşertmek için olağanca gücüyle çalışıyor.

Genel Müdürlük, çam, sedir, ladin, ardıç, servi gibi ibreli; meşe, kayın, akçaağaç, ıhlamur, kestane, dişbudak, çınar gibi yapraklı; badem, ceviz, zeytin, alıç, hünnap, keçiboynuzu, iğde, kuşburnu gibi gelir getirici türler de yetiştiriyor.

1000'İN ÜZERİNDE FARKLI TÜRDEFİDAN ÜRETİMİ

Lavanta, adaçayı, kekik gibi tıbbi aromatik özellik taşıyan bitkilerin yanında, gül, ateş dikeni, defne, zakkum, taflan, şimşir gibi süs bitkisi olaraktan kullanılan çalılar ile tuz çalısı, bozkırotu gibi erozyon önleyici ve yem bitkileri türlerinden toplam 1000’in üzerinde farklı türde fidan üretimi yapılıyor.

Türkiye genelinde çıkan orman yangınlarının gerideki izlerini silmek ve yangından zarar gören alanları yeniden yeşertmek için Türkiye genelindeki 3 bin 270 hektarlık alanda kurulu 137 orman fidanlığında 2021 yılı için 1000’in üzerinde farklı türde 273 milyon fidan üretimi gerçekleştirdik.

FİDANLIKLAR PEYZAJ ÇALIŞMALARI İÇİN DE ÜRETİM YAPIYOR

Dünya standartlarına uygun teknolojileri kullanarak üretim yapan OGM, fidanlıklardaki ürünlerin büyük bir bölümünü kendi ihtiyaçları için kullanırken, özel sektör fidancılığının ara ve atlık ürün ihtiyaçlarını da karşılıyor.

Ayrıca kamu kurum ve kuruluşları ile vatandaşların peyzaj çalışmaları için de üretim yapan fidanlıklar, 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü çerçevesinde Bakanlar Kurulu kararına istinaden belediyeler, askeri birlikler, okullar ve diğer kamu kuruluşlarına 2008 yılından bu yana bedelsiz fidan dağıtımları yapıyor.

İLKBAHARDA 23,2 MİLYON FİDAN BEDELSİZ VERİLDİ

2020 yılı dahil 287.5 milyon adet bedelsiz fidan dağıtan OGM, 2021 yılı ilkbahar döneminde 23.2 milyon adet fidanı bedelsiz verdi.​​

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!