banner2

Dışişleri Bakanlığı'ndan AP'nin kararına sert tepki

Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Parlamentosu'nda dün kabul edilen "HDP özelinde Türkiye'deki muhalefete baskı" başlıklı karara yönelik bir açıklama yayımladı.

Politika 09.07.2021, 10:56 09.07.2021, 11:03
Abone ol
Dışişleri Bakanlığı'ndan AP'nin kararına sert tepki

Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Parlamentosu'nda (AP) dün kabul edilen "HDP özelinde Türkiye'deki muhalefete baskı" başlıklı karara tepki göstererek, AP'nin gerçeklerden kopuk, ideolojik ve yanlı tutumunun yeni bir örneği olduğunu belirtti.

AP Genel Kurulu’nda kabul edilen "Repression of the opposition in Turkey, specifically HDP" başlıklı karara tepki olarak Dışişleri Bakanlığı tarafından bir açıklama yayımladı.

KOPUK, İDEOLOJİK VE YANLI TUTUM

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nda bugün (8 Temmuz) kabul edilen Türkiye’ye ilişkin karar, AP’nin gerçeklerden kopuk, ideolojik ve yanlı tutumunun yeni bir örneğidir." ifadelerine yer verildi.

Yapılan açıklamada özellikle Avrupa Birliği içinde, terörizmi kınamanın, parti kapatma nedenlerinden biri olduğuna dikkat çekilirken, Türkiye’de milletvekillerinin terörle ilişkisi olduğu yönünde ciddi iddialar olan bir siyasi parti hakkında başlatılmış hukuki sürecin, peşin hükümle karşılandığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"Sürekli yargı bağımsızlığından bahsedenlerin, başka ülkelerin yargı süreçleri hakkında ültimatom vermeye kalkmaları, sadece haddini aşmak değil tam bir ikiyüzlülüktür. Terör örgütleri üyelerini Parlamento’daki odalarında ve koridorlarında ağırlayanların, böyle bir çifte standardı benimsemeleri ve bu kararı kabul etmeleri şaşırtıcı değildir."

AP tarafından alınan bu kararın da diğerleri gibi, Türkiye-AB ilişkilerini çıkmaza sokmak isteyen çevrelere hizmet etmek dışında, AP’ye ve Türkiye-AB ilişkilerinin geliştirilmesine bir şey katmayacağı ifade edilen açıklamada, "Üzerine inşa edildiği değerleri ideolojilere kurban eden AP’nin bu tür kararlar nedeniyle itibarını yitirdiğini de hatırlatmak isteriz." hatırlatması yapıldı.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!