Cahit Özkan kimdir, aslen nereli? Cahit Özkan neden görevden alındı?

AK Grup Başkanvekili Cahit Özkan'ın görevinden alınmasıyla birlikte hakkında daha fazla araştırmalar yapılmaya başlandı. Peki, Cahit Özkan kimdir? Cahit Özkan kaç yaşında, nereli ve mesleği ne? Cahit Özkan neden görevinden alındı? Cahit Özkan’ın hayatını ve biyografisini sizler için derledik. Detaylar haberimizde...

Politika 19.05.2022, 18:18 19.05.2022, 18:21
Abone ol
Cahit Özkan kimdir, aslen nereli? Cahit Özkan neden görevden alındı?

TBMM AK Parti Grup Başkanvekili ve Denizli Milletvekili Cahit Özkan’ın hayatına ve siyasi kariyerine dair ayrıntılar merak edilmektedir. Peki Cahit Özkan kimdir? Kaç yaşında ve hangi görevlerde bulunmuştur? İşte Cahit Özkan’ın hayatına dair merak edilen ayrıntılar...

CAHİT ÖZKAN KİMDİR?

25 Aralık 1976 tarihinde Denizli’nin Çivril ilçesinde dünyaya gelen Cahit Özkan, lisans öğrenimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamlamıştır. Daha sonra Londra'ya giderek Hukuk İngilizcesi üzerine eğitim alan Özkan, Kocaeli Üniversitesi’nde Özel Hukuk ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde ise İnsan Hakları alanında yüksek lisans yapmıştır. 

Cahit Özkan, öğrencilik dönemlerinden itibaren İstanbul Genç Girişimciler Derneği ve International Law Student Association Yönetim Kurulu Üyeliği, Yeşilay Zeytinburnu Şube Başkan Yardımcılığı, Uluslararası Hukukçular Birliği Genel Sekreter Yardımcılığı, Anayasa Hukukçuları Derneği Genel Sekreterliği, Uluslararası Hukuk Merkezi, Hukukun Üstünlüğü Platformu ve Hukukçular Derneği Başkanlıkları gibi çeşitli sivil toplum kuruluşunda görev almıştır.

Ayrıca pek çok ulusal ve uluslararası organizasyonda görev alan Özkan, kamu ve özel hukuk alanında ise makaleler yayımlamış ve Polis Akademisinde de İnsan Hakları üzerine dersler vermiştir. 

Cahit_Özkan_kimdir

İdeal Hukuk dergisini yayımlayan ve internet sitesini kuran Cahit Özkan, Hukuk Dünyası Dergisi’nde ise Genel Yayın Yönetmenliği ve Editörlük yapmıştır. 

CAHİT ÖZKAN’IN SİYASİ KARİYERİ

2015 yılında gerçekleşen milletvekili genel seçimlerinde AK Parti’den 26. dönem Denizli Milletvekili seçilen Cahit Özkan, aynı zamanda TBMM’de Plan ve Bütçe Komisyonu Üyeliği görevinde bulunmuş ve 2018 yılı genel seçimlerinde yeniden AK Parti Denizli Milletvekili seçilerek, TBMM AK Parti Grup Başkanvekilliği görevine getirilmiştir.

Ayrıca Anayasa Teorisi, Uluslararası Anayasa Kongresi Tebliğler ve Uluslararası Hak İhlalleri adlı kitapları da bulunan Özkan, evli ve üç çocuk babasıdır. 

CAHİT ÖZKAN GÖREVİNDEN NEDEN ALINDI?

Konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmazken, Cahit Özkan yerine AK Parti Grup Başkanvekilliği görevine TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Yılmaz Tunç atandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!