Bakan Çavuşoğlu'ndan 'Bozkurt' işareti açıklaması: Gereken cevabımızı verdik

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Uruguay ziyaretinde Ermeni protestoculara yaptığı 'Bozkurt' işareti için, "Göstericiler çirkin tavırlar sergilediler. Kabul edilemez bu çirkin tavırlardan sonra biz de gereken cevabımızı verdik" ifadelerini kullandı.

Politika 01.05.2022, 18:21 01.05.2022, 18:44
Abone ol

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 9 günlük Latin Amerika ziyaretini tamamlayarak yurda döndü. Bakan Çavuşoğlu'na Uruguay'da yaptığı 'Bozkurt' işaretinin anlamı soruldu.

Ziyaret dönüşü uçakta Kanal7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet'in sorularını yanıtlayan Bakan Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları: 

RUSYA UKRAYNA SAVAŞI

Bizim oynadığımız rolü büyük bir takdirle izlediklerini ve Türkiye’den başka kimsenin de bunu yapamayacağını dile getirdiler. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bunu yapabildiğini söylediler.
Venezuella’nın Rusya ile arası iyi. Hem Brezilya hem Venezuella tarafı savaşın durması gerektiğini söyledi. Brezilya Cumhurbaşkanı, eğer Cumhurbaşkanı Erdoğan da yarar görürse bazı önemli ülke liderleriyle beraber Moskova’ya ortak bir ziyaret düzenlemeye hazır olduğunu söyledi. Biz de sizin çabalarınıza katkı sağlamak isteriz dediler. Biz çalışma yapıp size döneceğiz

URUGUAY'DAKİ BOZKURT İŞARETİ

Bizim Uruguay'la herhangi bir sıkıntımız yok. Bizimle ilişkileri canlandırmak istiyorlar. Bu çerçevede ziyaretimiz gerçekleşti.

Uruguay ziyareti marjında bir anıta çelenk bırakmamız öngörülüyordu. Uruguay makamları, olası bir gösteri ihtimaline karşı çelenk bırakma aşamasını iptal ederseniz seviniriz dediler. Biz de iptal ettik. Binamızın açılışı sırasında önüne o grubun yaklaştırılmaması konusunda Büyükelçimize teminat verdiler. Söz verdikleri halde oraya grubu yaklaştırmaları bir hataydı. Nitekim göstericiler çirkin tavırlar sergilediler. Kabul edilemez bu çirkin tavırlardan sonra biz de gereken cevabımızı verdik. Bizim yaptığımız hareket ne Uruguay makamlarına ne Uruguay halkına ne de göstericilere bir hakarettir. Bundan dolayı bizi suçlamaları da yersiz. Geleceğe bakmamız gerektiğini söyledik.

OSMAN KAVALA KARARI

Gelen tepkilerin sebebini anlıyoruz. Fonladıkları ve kullandıkları kişi hapse girdi. Türkiye’de yargı işliyor. Dünyada her ülkede yargı kararları eleştirilebilir. Ama neticede yargı işliyor. Peki Türkiye’de hapse giren çıkan birçok insan da var. Neden bu kişinin üzerinde bu kadar çok duruyorlar. Neden bir kişi bu kadar önemli. Çünkü fonladıkları ve kullandıkları bir kişi. Kullandıkları argüman da ilginç. Muhalefeti susturmak istiyorlar diyorlar. Bu adamın siyasi partisi mi var? Muhalefet partileri yok mu? Arkasında kim var belli. ABD’de Kongreyi basanlara kimse özgürlük diyor mu? Gezi olaylarında ne dediler? Hedefimiz hükümeti devirmek. Bir yerde engellemek bile büyük bir suç. Bir yerde halkın oyuyla seçilmiş hükümeti vandalizm yoluyla devirmek… Suçlamalar çok ağır. Özellikle neden bu insanın üzerinde bu kadar duruyorlar.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!